Drzewo na cztery pory roku – szablon do wycięcia

Zmieniająca się aura skłoniła nas do zajęcia się zagadnieniem pór roku. Tym razem z pomocą przychodzi nam kolorowanka drzewa. Kolorując kredkami lub mazakami, możemy z dziećmi stworzyć drzewo jesienne, drzewo zimowe, wiosenne lub letnie, a każde z nich można uzupełnić symbolami kojarzącymi się z daną porą roku. Wiosną na wielu drzewach pojawiają się kwiaty i młode, często jasnozielone listki. Latem owocują jabłonie, a na polach ciężko pracują pszczoły. Zieleń jest bardziej intensywna w swej głębokiej barwie. Jesienią swoje gniazda opuszczają ptaki, a liście zmieniają kolory na żółcienie i brązy. Zimą… no, cóż. Chcielibyśmy, by było biało.

Kolorowanki na cztery pory roku

Szablon drzewa do wycięcia -  kolorowanki dla dzieci na cztery pory roku
Autor: Anna Kubczak

Wydrukuj kolorowankę z szablonem drzewa

Szablon drzewa, możemy potraktować również w inny sposób, tworząc drzewko przestrzenne. Aby taki efekt osiągnąć, wycinamy trzy lub cztery pokolorowane szablony drzewa, zginamy według zaznaczonej osi symetrii i sklejamy ze sobą, tak by drzewko stało. Już niedługo powinnam zamieścić tu zdjęcia przynajmniej jednego drzewka, które jest prawie gotowe.

Generalnie, drzewka mogą symbolizować jedną, wybraną porę roku. Mogą jednak być również obrazem zmian zachodzących w przyrodzie cyklu rocznym. Dzięki wykorzystaniu czterech, sklejonych szablonów, utrwalimy z młodszymi dziećmi kolejność następowania po sobie pór roku. Starsze dzieci mogą natomiast pokusić się o dodanie drobnych akcentów, jak jabłka, tulipany, czy grzyby, przybliżając symbole poszczególnych pór roku.

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie kolorowanki dla dzieci z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable coloring pages for kids with descriptions in English.

2 Thoughts to “Drzewo na cztery pory roku – szablon do wycięcia”

  1. Jestem nauczycielem angielskiego i chętnie wykorzystam to drzewo na swoich zajęciach. Aktualnie poznajemy z dziećmi różne ptaki. Mam pomysł, żeby zrobić właśnie drzewo przestrzenne, na które dzieci będą przyklejać swoje ptaki. Dziękuję za inspirację:)

    1. Anna Kubczak

      My, tak zasadniczo, także wykorzystujemy drzewo do nauki angielskiego 😉 Tematem przewodnim są jednak pory roku (1 i 2 klasa) i pogoda. Pozdrawiam 😉

Leave a Comment