Drugie życie kolorowanek

Kolorowanki są idealnym wstępem do kształtowania dziecięcej kreatywności. Mimo, że dziecko jeszcze samo nie kreśli postaci, może już kształtować przestrzeń kolorem. Z czasem samo zaczyna przedstawiać swoje myśli.

Życie kolorowanki dla dziecka wydaje się być krótkie. Kartka pokolorowana i wywieszona w dziecięcej galeryjce. Nic bardziej mylnego. Gdy maluch już wszystkim najbliższym pochwali się swoim najnowszym dziełem, można wykorzystać je jako surowiec do dalszej zabawy.

Układanka

Najprostszym sposobem na ponowne wykorzystanie kolorowanki jest jej pocięcie na mniejsze fragmenty i stworzenie układanki. Pomysł ten może przypaść do gustu mniejszym dzieciom, które chętnie pomogą rodzicom w ponownym ułożeniu obrazka.

Wycinanka

Kolejne elementy kolorowanki można powycinać wraz z dzieckiem, jeśli jest już na tyle duże, by poradzić sobie z obsługą nożyczek. Maluszkowi musi pomóc opiekun. Wycięte elementy można później wykorzystać do zrobienia teatrzyku bądź kolażu.

Kolorowanki zazwyczaj obfitują w wiele ciekawych elementów. Zwierzęta, domki, rośliny i postacie z bajek. Stworzenie z ich pomocą historii, w której Kopciuszek ma swojego dinozaura jest jedynie kwestią fantazji.

Kolaż można wykonać w skali makro, na ogromnym arkuszu brystolu powieszonego nad łóżkiem dziecka, tworząc kreatywną tapetę. Dzięki takiej powierzchni można wykorzystać także naklejki, skrawki materiałów. Tego czego nie będzie się dało przykleić klejem szkolnym, można przymocować z użyciem białego kleju zmieszanego z odrobiną wody.

Opowieści dziwnej treści

Ilustracje znajdujące się na kolorowankach mogą stać się podstawą do stworzenia historii. Wykorzystać można pojedyncze ilustracje bądź też ich całe serie, zadając dziecku pytania. Co robi piesek na obrazku? Gdzie idzie myszka? A jak myślisz, czy ona lubi serek?

Serie kolorowanek wymagają nieco więcej kreatywności, zarówno od dziecka, jak i od rodzica. Kolejne obrazki muszą łączyć się w jedną całość, zazwyczaj barwną, biorąc pod uwagę dziecięce zdolności do fantazjowania.

Podobnie można wykorzystać arkusze prac z grafomotoryki. Karty pracy dla małych dzieci zawierają wiele obrazków, w których zadaniem dla dziecka jest poprawienie konturów oraz pokolorowanie całości ilustracji. Tak powstałą kolorowankę można potraktować dokładnie w ten sam sposób co standardowe malowanki.

Teraz zapraszam do działów kolorowanki dla najmłodszych oraz kolorowanki dla dzieci starszych. Zapewne znajdziecie tam kilka ciekawych propozycji, które przypadną do gustu waszemu dziecku. Życzę miłej zabawy.

One Thought to “Drugie życie kolorowanek”

  1. MA

    Upcykling moda i metoda na życie rzeczy, chciało by się powiedzieć idea zaszczepiana od dzieciństwa. Chwali się taką postawę rodziców.

Leave a Comment