Domek dla dzieci z palet

Choć wakacje dobiegają już końca, dziś podzielimy się z Wami naszym pomysłem na domek dla dzieci z palet. Materiał ten często się marnuje kończąc jako opał, choć ma potencjał do tworzenia pełnowartościowych mebli i ozdób.

Większość z dzieci uwielbia różne schowki, forty iywatne tajemnicze miejsca. Gdy byłam małą dziewczynką, miałam swój schowek w krzakach. Kuzynki mieszkały na wielkim osiedlu na skraju miasta, więc zespół w zespół stworzyły z innymi dziećmi (i młodzieżą) dwie kryjówki: zielony szałas w brzozowym zagajniku i ziemiankę w lasku. To były czasy.

Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Przygotowanie palet do budowy domku dla dzieci

Nasze dzieci są jeszcze za małe na samotne eskapady. Szukają jednak odrobiny prywatności. I tu, przy okazji budowy płotu z palet, powstał pomysł postawienia domku ogrodowego dla dzieci. Także z palet.

Budowa domku dla dzieci z palet

Projekt przewiduje stworzenie domku dla dwójki brykających dzieci, co oznacza potrzebę powierzchni około 2 m2. Potrzebujemy do tego 9 palet, a jeszcze lepiej 11.

Część palet potrzebujemy w całości, a dokładniej 6. Z pozostałych palet potrzebna będzie tylko wierzchnia warstwa. Jeśli nie macie specjalnego urządzenia do rozbijania palet, wierzchnią warstwę najłatwiej oddzielić przecinając spodnie deski palet i odbijając klocki. Odcięte fragmenty dolnych desek można później wykorzystać do ułożenia podłogi w domku.

Całość szlifujemy, bo nie ma nic gorszego, jak wbijające się dzieciom drzazgi. A poza tym, po przeszlifowaniu desek zmniejszamy ich powierzchnię chłonną, dzięki czemu w czasie impregnowania drewna potrzebne będzie nam mniej środka ochronnego. A i tak sporo go potrzeba. 5 litrów lazury potrzebne było do pomalowania 6 całych palet pomalowanie 6 całych palet i dwóch paneli. Malowanie miało miejsce już jakiś czas temu, więc dokładnie nie pamiętam, kiedy zmieniałam puszkę.

Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Ustawienie ścianek domku dla dzieci na podłodze

Czas na ustawienie domku. Zaczynamy od przygotowania podłoża. Fajnie, gdy grunt jest już wyrównany, jeśli nie, warto to zrobić, by domek stał prosto. Nam niestety po jakimś czasie domek osiadł z jednej strony.Pod drewnianym domkiem warto też ustawić choć prowizoryczny fundament, np. kostki brukowe lub bloczki betonowe pod spodnimi deskami palet.

Na dwóch ustawionych obok siebie paletach podłogowych ustawiamy ścianki. Gdyby drewno przy gruncie zbutwiało łatwiej będzie wymienić samą podłogę niż podłogę i ścianki.

Dwie tylne palety ścianki ustawiamy górną częścią do wnętrza domku, a boczne odwrotnie, co pozwoli na bardzo proste zamontowanie w domku półeczek na dziecięce skarby.

Ścianki domku można przymocować do podłogi przy pomocy kątowników. Boczne ścianki do tylnych mocujemy śrubami. Tylne trzeba zamocować płaskownikami.

Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Domek dla dzieci z palet – meble z palet dla dzieci

W kolejnym etapie przygotowujemy ramę z kantówek, która będzie podtrzymywała ścianki domku w górnej części oraz dach. Świetnym miejscem na jej zamocowanie jest korytko powstałe między dolną a górną deską palety, rama stabilnie opera się na klockach. Na zdjęciu poniżej znajdziecie pierwsze trzy fragmenty ramy. Do zamocowania czwartej belki trzeba odciąć wystające fragmenty dolnych desek paletowych z bocznych ścianek.

Po spięciu ścianek można przymocować przednią ściankę. Na dobry początek wystarczy przykręcić go do jednej z bocznych palet, wkręcając wkręty w klocki palety.

Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Domek dla dzieci z palet – meble z palet dla dzieci

Już na tym etapie można przygotować dzieciom półeczki. Wystarczą cztery deski odbite od palety, które docinamy na szerokość postawionej w pionie palety.

Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Domek dla dzieci z palet – meble z palet dla dzieci
Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Domek dla dzieci z palet – meble z palet dla dzieci

Teraz przyszedł czas na montaż dachu. W projektach, gdzie wymiary domku są doskonale znane i raczej się nie zmieniają przy nakładaniu kolejnych warstw, dach można zrobić gotowy przed jego nałożeniem na domek. W naszym przypadku nie jest to takie proste. Palety mają swoje niedoskonałości i nierówności. Ruszają się tu i tam. Dlatego skorzystaliśmy z podpowiedzi Babci i dwa panele dachu zostały początkowo połączone na zawiasach. Ułatwiło to ustawienie odpowiedniego kąta już na domku. Nasze zawiasy są nieco za długie, ale nie trzeba ich przycinać. Zostały wbite pod deskę łączącą wszystkie pionowe deski w panelu dachu.

Na zdjęciu poniżej widać sposób zakotwiczenia dachu na ścianach. Poprzeczne kantówki (wzdłuż krótszego boku) zostały zeszlifowane, dzięki czemu wraz z deskami palety stworzyły wrąb do zakotwiczenia panelu. Po zakotwiczeniu panele trzeba jeszcze dokręcić do kantówki długimi wkrętami.

Po zamontowaniu dachu pomiędzy panelami powstała szczelina, którą można zniwelować odkręcając z jednej strony wkręty w zawiasach i dobijając panele do siebie.

Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Domek dla dzieci z palet – meble z palet dla dzieci

W tym miejscu pojawia się wybór pomiędzy 11 paletami, a 9, o którym wspomniałam wcześniej. Dach może wystawać poza obrys domku, jak to jest zwyczajowo wykonywane, bądź dla ułatwienia ( w końcu to tylko domek z palet) panele dachu mogą zostać zamontowane jako przedłużenie ścianek bocznych. W takim przypadku nie ma potrzeby docinania dodatkowych fragmentów na dach.

Zdjęcie poniżej pokazuje jak zamontowaliśmy dodatkowe fragmenty dachu. Do dociętych, około 23-centymetrowych fragmentów zostały dokręcone poprzeczne deski od wnętrza dachu. Przy okazji zabezpieczają one wystające ostre końce gwoździ z palety. Po przykręceniu desek do mniejszych fragmentów wystarczy ustawić je równo z zamocowanymi już panelami, ustawić ściskami stolarskimi i dokręcić.

Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Domek dla dzieci z palet – meble z palet dla dzieci

Kolejny etap to montaż drzwi. Także wybór pomiędzy 11 i 9 paletami. Paleta musi zostać docięta na odpowiednią szerokość (my zostawiliśmy bezpieczny fragment na paluszki), oraz skrócona od dołu (kolejne miejsce na palce, tym razem stóp).

Przyznam się do błędu. Upał dał się mi we znaki i docięliśmy także górną część palety. Problem polega teraz na tym, że drzwi zamykają się zbyt głęboko do wnętrza domku, przez co zawiasy mogą zostać wyrwane.

Domek dla dzieci z palet - meble z palet dla dzieci

Domek dla dzieci z palet – meble z palet dla dzieci

Domek robimy z doskoku, gdy tylko jesteśmy u rodziców, więc nie został jeszcze skończony. Zostało jeszcze parę elementów do wykonania, choćby okienko, czy wzmocnienie dachu.

Ale to już kolejnym razem.

Tak się zastanawiam, kto jeszcze próbował zrobić coś dla dzieci z palet? Jak do tej pory rzadko widuję meble wykonane z palet poza siecią (wyjątkiem są nasi sąsiedzi, którzy mają komplet mebli ogrodowych własnej produkcji), więc może ktoś się pochwali?

23 Thoughts to “Domek dla dzieci z palet”

 1. Babcia

  Domek z palet fajna sprawa,troszkę wysiłku niestety potrzeba.Ale jaka frajda dla dzieci .

  1. Z pewnością wrażenia niezapomniane dla dzieci:) Jakbym była mała to bym się ucieszyła z takiego domku.

 2. paula

  witam,wspaniala instrukcja!! domek z palet jest boski, i mimo surowego stanu jest przesliczny.
  wlasnie takiego czegos szukalam dla mojego lobuza!:)
  jesli uda mi sie zbudowac takie cudo, napisze:):):):)

  plan juz jest:)
  pozdr cieplo!

  1. Anna Kubczak

   Nieco surowo, bo nie skończone. Czas niestety nie pozwalał. Właśnie będę szukać jakiegoś pokrycia dachowego. Jak będzie, będzie też można położyć podłogę i nieco przyozdobić domek 😉

 3. Babcia

  Następne wakacje. Domek spełnia swoją rolę, a nawet więcej. Dziewczynka przynosi tam kwiaty zerwane w ogródku, : „musimy go przystroić”, jak w prawdziwym domku, prawda? Ale kiedy zaniosła już tam za dużo kwiatów, przemianowała domek na kwiaciarnię. Niestety znając pomysłowość Łucji, nie będzie to charytatywna kwiaciarnia, i za jakiś czas zamontuje tam „kasę fiskalną”, przyjdzie Nam płacić za te chabazie. Dziewczynka potrzebuje zebrać środki na nową zabawkę. DALI JEJ WĘDKĘ, BĘDZIE ŁOWIĆ RYBY. Summa summarum: inwestycja jaką było zrobienie dzieciom domku z palet, przynosi efekty. Wydzielenie miejsca tylko dla dzieci, tam są u siebie.

 4. Codex

  No proszę, nie sądziłem, że da się z palet zbudować coś takiego. Zatrzymałem się na etapie stolików i siedzisk – to jest pewne zaskoczenie. Tym bardziej, że domek wygląda super i do letnich zabaw dla maluchów będzie jak znalazł. Widzę, że przy dachu zastosowano łączniki – trzeba zawsze zwrócić uwagę na ile są odporne na korozję. Ocynk galwaniczny zwykle daje radę. Z e-Armet są bardzo dobre łączniki tego typu, zero problemów z rdzą. Już kilka razy ich używałem i jak dotąd nie narzekam na nic. Warto o takie szczegóły zadbać, żeby potem fajna konstrukcja nie okazała się klapą.

  1. Anna Kubczak

   Łączniki są zwykłe, z marketu budowlanego.
   Domek stoi 2 lata i na razie nic nie rdzewieje.

 5. Emi

  Witam.
  Mam pytanie czy ten domek jest z takimi szczelinami między deskami czy go uzupełniłaś czymś?Bardzo mi się podoba jednak ja bym wolała zrobić taki pełny jedynie wycięte na okna otwory.

  1. Anna Kubczak

   Podłoga jest uzupełniona (prawie), ale reszta jest luźna.
   Gdyby dzieci spędzały tam więcej czasu, zapewne też postawilibyśmy na pełniejsze ścianki. Pozdrawiam

 6. Emi

  Ok dziękuję za odpowiedż :)Ja chcę zrobić jedna przy drugiej deski, ale zapewne przy deszczu też gdzie nie gdzie przy szczelinach będzie przeciekać i myślę jak to zrobić, żeby jednak nie przeciekało.

  1. Anna Kubczak

   Jak będę u rodziców, to zrobię nowe zdjęcie.
   My pokryliśmy dach gontem bitumicznym. Bez żadnego dodatkowego pokładu i folii.

 7. Patrycja

  Ja wlasnie szykuje sie na taki domek, mam troche palet i dalej zbieram 🙂 a do tej pory zrobilam im laweczki plus stolik na taka wspolna osiedlowa lake , kuchnie do naszego ogrodu i lawke dla siebie, kwietniki tez dla siebie 🙂 . Niestety nie wiem jak zalaczyc tu fotki 🙁 pozdrawiam

  1. Anna Kubczak

   Palety bardzo się przydają. Kupno surowego drewna jest znacznie droższe i mniej ekologiczne. Nasi sąsiedzi również mają siedziska i stoły ogrodowe wykonane z palet. My mamy z takich desek płot i stół na taras. Na prawdę jest z czym szaleć 😉

 8. Dorota

  Udało mi się zrobić taki domek 🙂 Super pomysł i świetny opis. Chociaź mąż we mnie nie wierzył 😉 Jeszcze nie ma dachu. Wszystko w swoim czasie. Ponieważ u nas domek dla czwórki dzieciaczków, to boczne ścianki też mają po dwie palety, tak jak tylna. Z przodu dwie małe palety zamontowałam jako drzwi na zawiasach. Dzieci teraz tylko tam chcą siedzieć. A średni-majsterkowicz może teraz gdzie chce gwoździe wbijać i nic mu tata nie powie. 😀

  1. Anna Kubczak

   Pewnie 🙂
   Zawsze trochę mniejszy koszt, niż tych gotowych, a i jak dzieci coś powbijają w deski to tak nie szkoda 😉

 9. Natalia

  Świetnie to wygląda , my także jesteśmy w trakcie kończenia takiej konstrukcji, chętnie zobaczylabym jak wygląda Wasz domek teraz. Można prosić o jakieś zdj ?:)
  Pozdrawiam

  1. Anna Kubczak

   Domek został tylko zadaszony.
   Wszystko się trzyma przez te lata, ale był mało eksploatowany przez dzieci. Nie wiem, kiedy będzie okazja zrobić jakieś zdjęcia.
   Również pozdrawiam 😉

 10. Ania

  Super pomysł. Gratuluję – pomysłu i wytrwałości w wykonaniu

  1. Anna Kubczak

   Dziękuję bardzo 😉

 11. A dach jakby pełny zrobić, żeby deszcz do środka się nie lał?

  1. Anna Kubczak

   U nas, na te drewniane deski, został położony zwykły gont bitumiczny. Bez żadnych folii i dodatków. I wszystko się trzyma.

 12. Domek z palet ,ma już 4 latka , a czas się go nie ima . Dzieci na wsi są raczej rzadko , ale Babcia z domku korzysta . Mam gdzie wysuszyć pranie , a latem wieszam zioła do suszenia . Przewiewne i osłonięte od słońca . Babcie , namawiajcie swoje córki , synów i zięciów do zrobienia takiej letniej konstrukcji , a ręczę że będziecie miały gdzie suszyć pranie , i zioła . Baaaaaardzo się cieszę , że mam taką córeczkę , co dla dzieci zrobi wszystko .

 13. Małgorzata

  Super domek, przymierzam się do zrobienia dla wnuczek. Chętnie bym zobaczyła jak wygląda teraz.

Leave a Comment