Oto piramidowe szaleństwo. Coś tak wciągającego jak sudoku, tylko dla młodszych miłośników liczb. Tym razem zadaniem jest rozwiązanie matematycznej piramidy za pomocą dodawania, a same działania zostały ograniczone do liczb z zakresu od 0 do 10. Dla naprawdę początkujących.
Znajdziecie tu aż 12 piramid matematycznych, z czego 11 to zadania do rozwiązania, a jedna służy jako przykład. Rozwiązywanie piramidy polega na dodawaniu do siebie sąsiadujących ze sobą cegiełek. Otrzymaną sumę wpisujemy w cegiełkę znajdującą się ponad sumowanymi cegiełkami. Na tej karcie pracy każda piramida ma w dolnym rzędzie podane liczby, które dzieci muszą sumować, uzupełniając kolejne rzędy aż do samego szczytu.
To świetny sposób na utrwalanie umiejętności dodawania w przyjemny, graficzny sposób. Wzór został zaprojektowany z wykorzystaniem czcionki przypominającej pismo odręczne, co sprawia, że ćwiczenia stają się jeszcze bardziej przyjazne dla najmłodszych.
Tą piramidę matematyczną do drukowania znajdziecie w pliku pdf. A dokładniej w dwóch wersjach pliku. Pierwszy plik zawiera tylko zadanie, które można przekazać dziecku. Drugi plik zawiera zadanie oraz rozwiązanie do zadania. Pozwoli szybko sprawdzić, czy zadanie zostało prawidłowo rozwiązane.
Pobierz tę kartę pracy i daj dziecku szansę na wesołe treningi matematyczne! Jest doskonała zarówno do domowej nauki, jak i w klasie. Mam nadzieję, że z jej pomocą dodawanie stanie się proste i przyjemne.
Dodawanie dla dzieci
piramidy matematyczne do wydrukowania
Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.
Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.
czy te piramidy nie wprowadzają w błąd, np, na dole mamy trzy cyfry 1 2 3
dodajemy 1+2 i 2+3, wyżej wpiszemy 3 i 5, co da nam na samej górze 8,
a przecież 1+2+3 to 6
środkową cyfrę dodajemy dwa razy
I tak to właśnie działa. Jak niezależne działania. Dzieciaki przez lata będą miały takie piramidy w szkolnych zadaniach. Ale to się jeszcze da wyjaśnić. Dla mnie problemem są krzyżówki matematyczne, w których wynik działania po prawej stronie znaku równości nie jest równy wynikowi po lewej. Ahhh…
Świetna strona!Od czasu, gdy ją odkryłam korzystam bardzo często. Moja córcia coraz lepiej radzi sobie z działaniami matematycznymi! Proszę o więcej takich piramidalnych zadań lub choćby arkuszu z pustymi polami do samodzielnego wypełniania i liczenia:)