Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke – domowa recenzja

Znacie jakiś słynnych detektywów? Dla mnie, ikoną był Sherlock Holmes, a nawet Porucznik Columbo. Dla moich dzieci takim symbolem będą jednak Lasse i Maja, czy też właśnie Detektyw Pozytywka.

Detektyw Pozytywka to ciekawa pozycja dla młodych fanów zagadek kryminalnych i powieści detektywistycznych. Nie jest to kryminał w dosłownym znaczeniu tego słowa, lecz dzieci śmiało mogą podążać za zagadkami rozwiązywanymi przez detektywa Pozytywkę. A zagadki są z życia wzięte! Dlaczego dmuchane zabawki pękają na słońcu? Albo w jaki sposób pozostawiony na balkonie w mroźną noc wazon został zniszczony, mimo że nikt w niego nie rzucał kamieniami? Niektóre zagadki pomogą rozwiązać fakty z świata fizyki, czy biologii, a inne – porządna, detektywistyczna robota, czyli staromodne łączenie napotkanych faktów.

Książki dla dzieci - Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke - lektury szkolne
Detektyw Pozytywka / Grzegorz Kasdepke

Sama postać detektywa Pozytywki może się wydać dzieciom całkiem sympatyczna, choć na każdym kroku czytamy, że dorośli uznają go za niegroźnego wariata. Może trochę nagminnie, ale to w końcu literatura dziecięca. /Sherlock Holmes też miał w sobie coś niepokojącego./ Detektyw, używający jako broni jedynie kaktusa, rozmawiający sam ze sobą, i zabierający na wycieczki zepsuty czajnik, bo nowego byłoby mu szkoda… No cóż. Postać ze smaczkiem, jakich wielu z nas szukało w dzieciństwie na półkach z książkami. Odmiennych od tych wszystkich spotykanych na co dzień, realnych ludzi.

Najczęstszymi klientami detektywa Pozytywki są właśnie dzieci. Ci mali ludzie mogą liczyć na szczególne traktowanie w kwestii opłacenia zlecenia – słodkości, którymi można zastąpić pionki szachowe, lub proste słowa podziękowania, to wszystko na co liczy Detektyw Pozytywka, pomagając dzieciom.

Od czasu do czasu wśród klientów detektywa pojawiają się także dorośli, a problemy, z którymi do niego przychodzą, potrafią zadziwić.

Próbując nadążyć za tokiem myślenia detektywa Pozytywki, dzieci kształtują w sobie zdolność logicznego myślenia. Tym, którym się ta sztuka uda, nie pozostaje nic innego, jak pogratulować. Pozostałym z pomocą mogą przyjść rodzice, bądź też odpowiedzi zamieszczone na końcu książki. Odkrycie nowych ciekawostek na temat otaczającego nas świata może okazać się całkiem fajną zabawą 😉

Książka jest napisana prostym językiem. Łatwym do zrozumienia dla dziecka, które książkę czyta samodzielnie. W końcu Detektyw Pozytywka znalazł się na liście sugerowanych lektur do klasy 2.

Detektyw Pozytywka

Grzegorz Kasdepke autor
Piotr Rychel ilustracje

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 96
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wymiary: 20 x 14 cm
ISBN: 9788310126733

Czy polecać? Oto jest pytanie…

Jak każda książka, Detektyw Pozytywka będzie miał swoich zwolenników, jak i … Może nie przeciwników, ale jednak jest ta druga strona. Zagadek w książce jest kilkanaście, i nie każda buduje napięcie. A nuda i banalność jest wrogiem czytelnictwa. Na szczęście, większość rozdziałów ma się całkiem fajnie i jest bardzo dobrze oceniana przez grupę docelową, czyli nasze latorośle.

Polecam!

Nawiązując do zagadnienia lektur szkolnych, w naszych kartach pracy znajdziecie kilka arkuszy dotyczących właśnie Detektywa Pozytywki.