Ćwiczenia grafomotoryczne – śnieżynki

Lubicie zimę? A płatki śniegu? Może zabawa w rysowanie po śladzie śnieżynek?

Każda pora roku ma jakiś swój atrybut. Zima to dla nas śnieg i zabawy na śniegu. Ale też krótkie dni i bardzo długie wieczory. Dlatego znacznie częściej rysujemy, niż bawimy się na dworze.

Dziś proponuję Wam zimową kartę pracy dla dzieci z płatkiem śniegu do rysowania po śladzie. Możecie wykorzystać ją do ćwiczeń grafomotoryki z przedszkolakami lub uczniami klas 1-3. Wpisuje się sam raz w tematy styczniowych i lutowych zajęć.

Tą zimową zabawę przygotowałam w dwóch wersjach. Możecie wydrukować płatek śniegu narysowany kropkowaną linią, lub linią ciągłą. Niektórym dzieciom łatwiej odwzorować rysunek, gdy mają przed sobą wyraźny ślad.

Jak korzystać z kart pacy do rysowania po śladzie

Nasze śnieżynki do rysowania po śladzie możecie wykorzystać na wiele sposobów, z dziećmi na różnych etapach rozwoju. Najmłodsze dzieci mogą ćwiczyć koordynację ręka – oko śledząc po śladzie linie palcem. Dzieci, które opanowały już poprawny chwyt pisarski, mogą rysować po śladzie kredkami lub flamastrami.

Po narysowaniu konturów śnieżynki, rysunek można wykorzystać jako zimową kolorowankę, wypełniając wzór kolorem lub fakturą. Sprawdzą się tu zarówno mazaki, farby, jak i kleje brokatowe. Szablon śnieżynki można również wypełnić sztucznym śniegiem, watą lub choćby nasionami.

Na koniec, narysowaną i pokolorowaną śnieżynkę warto wyciąć, ćwicząc prawidłowy chwyt nożyczek, oraz dokładność wycinania.

Rysowanie po śladzie – płatek śniegu

Leave a Comment