Dziś na tapecie ląduje alternatywna bombka kolorowanka, a ściślej rzecz ujmując – bombka wyklejanka. Do kolorowanek dla dzieci nie zawsze musimy podchodzić tradycyjnie. Wyklejanie też jest świetną zabawą, a jeśli jeszcze dostarczycie dziecku nietypowy, jak na zabawy plastyczne, surowiec do wyklejania.
Ponieważ dzieci spędziły wczorajszy dzień w domu, zamiast w przedszkolu, znaleźliśmy wystarczająco dużo czasu na nową pracę plastyczną dla dzieci, czyli wyklejanie bombki kolorowanki znalezionymi w kuchni sypkimi produktami.
Wyklejana bombka kolorowanka – potrzebne materiały
Aby nie komplikować dzieciom wyboru materiału do klejenia, wybraliśmy 5 produktów: kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną, ryż, soczewicę i makaron kwiatuszki. Różne rozmiary tych materiałów pozwalają na ćwiczenie dziecięcej motoryki.
Przyda się również szablon. Jeśli ma później zawisnąć, dobrze wydrukować go na twardszym papierze, choćby bloku technicznym. Jednak tak na prawdę udaną bombkę wyklejankę zawsze można przykleić do kartonika po skończonej pracy dziecka.
Potrzebny będzie również klej. W naszym przypadku wybieramy klej winylowy (do drzewa i papieru). Ze względu na fakturę naszych kuchennych dodatków kleju nie rozrabiamy. Dzieciom i tak ciężko szło nakładanie grubszej warstwy kleju.
Klej nakładamy pędzelkiem. Czyszczenie palców z kleju, gdy ten wysycha na kartce nie jest fajne. Ale jeśli dziecku nie przeszkadzają brudne palce i klejące się do nich materiały, można klej nakładać także palcami.
Po wysmarowaniu klejem wybranego pola dzieci sypały na nie wybrany produkt kuchenny. Najmniejszym powodzeniem cieszyła się kasza gryczana, nie wiedzieć czemu. Takie sypkie produkty dobrze lekko przycisnąć do papieru, aby lepiej dolegały.
Jeśli dziecko radzi sobie z pracami manualnymi może samodzielnie zsypać nadmiar kaszy, czy ryżu. Jeśli ma jeszcze z tym problemy można poczekać aż klej wyschnie przed zsypaniem. Łatwiej jest wtedy manewrować kartką. w ostateczności w tym etapie może pomóc rodzic lub opiekun.
Polecam zsypywanie materiału po każdej warstwie, dzięki czemu do pędzelka nie kleją się ziarenka z wcześniejszych warstw, a praca jest czystsza. Niektórym dzieciom tak lepiej się bawi 😉
Wyklejanie bombki można dzielić na etapy i każde pole wyklejać osobno – taką metodę na razie wybrały dzieci, zapewne ze względu na brak szybkiego 'projektu’ w głowie – bądź za jednym zasypaniem wykleić więcej pól, które mają być wyklejone wybranym produktem.
Przy okazji można pobawić się w miseczce kaszy ;). Daniel uwielbia wszelkie masy i nie przepuścił także produktom z kuchni. Lubi gotowanie, chyba po Tacie, więc niech się bawi ;).