Błyskotliwa sieć – jak niewiele trzeba…

Na tydzień przed Halloween zrobiło się ciepło. Zza deszczowych chmur wyszło słoneczko i zmieniliśmy nasze plastyczne plany na leśne wędrówki. Ewentualnie parkowo-rowerowe.

Pewne minimum warto jednak poświęcić na radosną twórczość. Co zatem dziś proponujemy? Skrzącą się brokatem, błyszczącą sieć pajęczą, przydatną choćby jako dekoracje na Halloween.

DIY błyszcząca pajęczyna na Halloween - prace plastyczne dla dzieci z klejem do drzewa

Błyszcząca pajęczyna jako dekoracja ścienna na Halloween

Potrzebne materiały:

  • biały klej do drzewa i papieru (klej PVA),
  • brokat,
  • arkusz folii spożywczej, papier woskowy lub folia do segregatora,
  • tektura (opcjonalnie),
  • masa mocująca (opcjonalnie).

Do tej zabawy dla dzieci potrzebujemy bardzo niewielu rzeczy. Niezbędne minimum to zaledwie 4 artykuły plastyczne: biały klej do drzewa, brokat, kawałek folii i marker. Młodszym dzieciom przyda się dodatkowa pomoc w postaci tekturki. Ustabilizuje ona folię i pozwoli swobodnie obracać szkic pajęczyny.

Jako dodatek do pajęczyny świetnie sprawdzą się zrobione przez dzieci owady, np. pająk i muchy. W naszej inscenizacji przyrodniczej rolę pożywienia przejęły kolorowe owady z owoców klonu, zrobione jakiś czas temu.

DIY błyszcząca pajęczyna na Halloween - prace plastyczne dla dzieci z klejem do drzewa

Błyszcząca pajęczyna jako dekoracja ścienna na Halloween

Zabawę zaczynamy od narysowania szkicu pajęczyny na folii. Stąd potrzebny nam będzie marker permanentny. Zabawy dla przedszkolaków lepiej sprawdzają się z szkicem na czymś sztywniejszym. Nasza tekturka została owinięta folią spożywczą, ale jeśli macie luźną koszulkę do segregatora, to również dobrze się sprawdzi.

My najczęściej kupujemy klej w dużym opakowaniu, które nie nadaje się dla dzieci. Klej można jednak przelać do opakowania z dzióbkiem, np. po innym kleju. W naszym przypadku jest to buteleczka po farbie do włosów – jeśli w domu nikt nie korzysta z takich, zawsze można poprosić koleżankę lub fryzjera.

Dzieci wyciskają klej z butelki pokrywając kolejne linie, od środka ku zewnętrznym liniom. Dla wygody można obracać projekt.

Po naniesieniu kleju na folię od razu sypiemy brokat. Nie żałujcie – ma się błyszczeć!

Teraz najtrudniejsze… odkładamy sieć do wyschnięcia i czekamy… około doby. Dzieci są niepocieszone, ale uczą się cierpliwości.

Wyschnięty klej staje się przeźroczysty lub mleczny, zależnie od jego grubości. Zdejmujemy go z folii podobnie jak naklejkę.

Możliwości zastosowania błyszczącej pajęczyny są spore: tematyczna dekoracja na Halloween, dekoracje ścienne lub ozdoba okna. Dla każdego coś wyjątkowego. Nasze sieci trafiły na ścianę przymocowane do niej masą mocującą (coś na kształt plasteliny). Razem z kolorowymi owadami tworzą nastrój przed Halloween 😉

One Thought to “Błyskotliwa sieć – jak niewiele trzeba…”

  1. Babcia

    Pułapka na muchy.Nie prawdziwa pułapka ,i nie prawdziwe muchy.Ale efekt na ścianie świetny .Można użyć piasku zamiast brokatu?

Leave a Comment