Zabawa na placu zabaw wpływa na rozwój dziecka

Place zabaw są wspaniałym miejscem dla niemal każdego dziecka. Choć bawić można się w każdym miejscu i wieloma dostępnymi rzeczami, które jednak nie z myślą o zabawie powstały, to place zabaw skupiają w jednym miejscu wiele interesujących sprzętów, które fascynują dzieci i wspomagają ich rozwój.

Place zabaw tworzą możliwość zabawy w grupie lub samotnie, jeśli akurat towarzystwo nie dopisuje. Dlatego zabawa w tych miejscach uczy dzieci współpracy, przystosowywania się do zmieniających się warunków, kreatywności, a nawet przyśpiesza procesy aklimatyzacji w nowych miejscach i grupach, np. w szkole. Jednak te możliwości dają nie tylko place zabaw, ale również parki, kluby mam, i wszystkie te miejsca, w których dziecko spotyka grupę obcych dzieci, oraz próbuje nawiązać z nimi nić komunikacji. Jakie jednak korzyści płyną z zabawy na placu zabaw przeznaczonym dla dzieci?

Plac zabaw Muchobór Mały we Wrocławiu, ul. Szkocka
Plac zabaw - Wrocław, Muchobór Mały, ul. Szkocka. Pociąg. W tle widać piaskownicę wraz ze stolikiem, grę kółko i krzyżyk oraz tablicę do pisania kredą.

Piaskownice

Piaskownice zazwyczaj są podstawowym sprzętem na placach zabaw. Nie ma tu znaczenia, czy jest to niewielki, osiedlowy plac zabaw, czy publiczny plac zabaw przygotowany przez gminę lub miasto. Ogromną zaletą piaskownic jest nauka kreacji świata. Mokry piasek może być materiałem budowlanym dla zamków, torów samochodowych, smoczych jaskiń, czy zwykłych babek z piasku. W tym miejscu swoje fantazje mogą urzeczywistniać dzieci w każdym wieku, choć największą frajdę mają najmłodsze dzieci.

Piaskownice mają jednak i ciemne strony – Zagrożenia czające się na placach zabaw

Huśtawki i bujaki

Huśtawki bądź bujaki pojawiają się na placach zabaw równie często jak piaskownice. Podobnie jak one, są uwielbiane przez dzieci w każdym wieku. Zresztą nie tylko przez nie. Huśtawki kształtują w młodych ludziach zmysł równowagi, koordynację ruchową i uspokajają. Szczególnie dla młodego organizmu ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej stymulacji zmysłu równowagi, błędnika, aby mógł się on jak najlepiej rozwinąć. Samodzielne huśtanie wymaga skoordynowania kilku ruchów, szczególnie dla osiągnięcia najwyższych wychyleń.

Huśtanie już od najwcześniejszych chwil życia stanowi czynność kojącą nerwy i uspokajającą. Już w łonie matki dziecko korzysta z tego przemiłego sposobu spędzania czasu. We wczesnym dzieciństwie huśtanie pomaga się dziecku uspokoić w trudnych dla niego sytuacjach, jednak wpływa również na całokształt nastawienia do otoczenia, zmniejszając pobudliwość. Zalecane jest dzieciom mającym problemy z koncentracją oraz nadpobudliwym, aby zmniejszyć te niekorzystne uwarunkowania.

Karuzele

Choć wielu dorosłym robi się na nich niedobrze, dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju karuzele. Im młodsze dzieci, tym bardziej się ich domagają. Wynika to z podobnych przesłanek jak fascynacja huśtawkami. Rozwijający się organizm dziecka potrzebuje stymulacji błędnika, a potrzebę tą zaspokaja poprzez kręcenie się na karuzeli. Rozwój dziecka w tym zakresie przebiega dość samodzielnie, jeśli tylko się mu się na to pozwoli.

Plac zabaw Muchobór Mały we Wrocławiu, ul. Szkocka
Plac zabaw - Wrocław, Muchobór Mały, ul. Szkocka. Zestaw zabawowy:schodki, dwie zjeżdżalnie i mostek linowy.

Zjeżdżalnie

Czymże jest plac zabaw bez zjeżdżalni? Nadal placem zabaw, jednak już znacznie mniej atrakcyjnym. Do pewnego wieku dzieci uwielbiają podwórkowe zjeżdżalnie. Z czasem jednak stają się ona dla nich zbyt małe, przez co i mniej atrakcyjne. Oswajają one dzieci z szybkością, zwiększają szybkość reakcji i precyzyjność ruchów. Trudno bowiem zjechać szybko i biec z powrotem na zjeżdżalnię, jeśli nogi hamują zjazd, a zamiast lądować na obu nogach, dziecko ląduje na pupie.

Drabinki i ścinki wspinaczkowe

Drabinki i ścianki wspinaczkowe, choć nie pojawiają się na wszystkich placach zabaw, są świetnym sprzętem dla usprawnienia koordynacji ruchów. Pomagają one poznać ograniczenia własnego ciała, usprawnić ruchy i zwiększyć siłę, rozbudowując masę mięśniową.

Urządzenia balansujące

Występują w postaci takich sprzętów jak równoważnie bądź podwieszane pomosty. Są kolejnym elementem poprawiającym dziecku rozwijać zmysł równowagi. Są szczególnie polecane dzieciom mającym problemy z chodzeniem, potykającym się i przewracającym ‘nawet na prostej drodze’. Niestety wielu rodziców zabrania dzieciom z problemami ruchowymi wykorzystania korzyści oferowanych przez tego typu urządzenia, a także górki, nierówne podłoże, itp. Dodatkowo mówią dzieciom o przyczynie zakazu: „Przewrócisz się”, „Nie poradzisz sobie”, wyrządzając im dodatkową krzywdę zmniejszając wiarę we własne umiejętności oraz możliwość nauczenia się nowej umiejętności.

Jak widać, sprzęty stanowiące wyposażenie placów zabaw wpływają w głównej mierze na zmysł równowagi i koordynację ruchową. Te jednak w dalszej kolejności znacznie ułatwiają koncentrowanie się na określonej czynności, rozwijają sprawność fizyczną i siłę, a nawet uspokajają nerwy. Nie pozostaje nic innego, jak wyjść z dzieckiem na plac zabaw.

Leave a Comment