Pomoc dzieciom - 1% podatku dla SOS Wioski Dziecięce

Anna Kubczak dnia 24 lutego 2016
Pomoc dzieciom - 1% podatku dla SOS Wioski Dziecięce
Autor: Anna Kubczak

Utrata domu i środowiska macierzystego, jakim dla każdego dziecka jest dom rodzinny to straszliwa trauma, która odciska ogromne, straszliwe piętno na psychice małego człowieka i z którą może one sobie nie poradzić przez całe życie.

Czytaj dalej wpis Jak pomóc dzieciom, które straciły rodzinny dom?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że bez zmoczenia prześpią noc jedynie dzieci, które do tego dojrzały. Potrafią powstrzymać oddawanie moczu podczas snu, bądź wybudzają się, aby pójść do toalety.

Dzieciom można próbować pomóc w osiągnięciu tego etapu stosując różne terapie, oparte o wizualizację, alarmy wybudzeniowe, czy farmakologię.

Czytaj dalej wpis Jak przespać noc – przeciwdziałanie moczeniu nocnemu

Anna Kubczak dnia 16 czerwca 2013

W czasie, gdy wiosna zadamawia się już z pełnym przekonaniem, czasem, gdy nastaje pora letnia, wielu rodziców rozpoczyna, bądź też wznawia potyczki z pieluchami. Skutki są raz lepsze, raz gorsze. Jednak udręką dla obu stron, dzieci i rodziców, może okazać się moczenie nocne, zwane inaczej enurezą.

Czytaj dalej wpis Nocne moczenie – kiedy pozbędziemy się pieluch?

okładka książki Cheeky Elf i tajemnicze zniknięcie świątecznego drzewka. Fuss Maria Izabela

Cheeky Elf i tajemnicze zniknięcie świątecznego drzewka to świetna przygoda na długie zimowe wieczory. Jest to opowieść dla każdego, ale urzeknie swą pomysłowością głównie dzieci.

Czytelnik poznaje głównego bohatera, a zarazem narratora opowieści, gdy jest już dojrzałym elfem i doczekał się gromadki wnucząt. W wolnych chwilach spędzają oni wspólnie czas na słuchaniu najciekawszych historii z życia dziadka. Tym razem jest to przygoda z pierwszego roku służby Cheeky’ego Elfa u Świętego Mikołaja.

Czytaj dalej wpis Cheeky Elf i tajemnicze zniknięcie świątecznego drzewka. Fuss Maria

Anna Kubczak dnia 25 maja 2013

okładka książki Kupa kupa kupa. Schulman Alex, Adbage Emma

Jest to niewielka książeczka zawierająca 24 strony obrazków, która pomoże ciekawskim maluchom zrozumieć odpowiedzi na nurtujące je trudne pytania dotyczące potrzeb fizjologicznych.

Dzieci poznają przykłady różnego rodzaju kupy, począwszy od różnych barw, a kończąc na ich zróżnicowanym pochodzeniu. Dowiedzą się, że czasami ludziom zdarzają się zatwardzenia, a bąki są czymś zwyczajnym, co jednak nie dla wszystkich jest zabawne.

Czytaj dalej wpis Mała Książka o Kupie. Stalfelt Pernilla

Anna Kubczak dnia 25 maja 2013

okładka książki Kupa kupa kupa. Schulman Alex, Adbage Emma

Jest to jedna z książek stworzonych z myślą o problemach dzieci z korzystaniem z toalety. Opowiada o kilku tygodniach z życia małej Nikki i jej ojca.

Nikki jest niemowlakiem, mimo to rozmawia z tatą językiem dorosłych. Jedynie jej zachcianki są typowo dziecięce.

Któregoś dnia Nikki postanawia na jakiś czas przestać robić kupę. Na pytania taty odpowiada, że oszczędza. Na Święto Kupy.

Czytaj dalej wpis Kupa kupa kupa – Schulman Alex Adbage Emma

Anna Kubczak dnia 25 maja 2013

okładka książki Skąd się biorą dzieci? Brykczyński Marcin

Książka ta jest świetną propozycją dla najmłodszych dzieci.

Wspominając o zakochaniu rodziców, mała dziewczynka przeprowadza czytelnika przez kilkanaście miesięcy z życia swojej rodziny.
Od poczęcia dziecka, poprzez okres ciąży, poród, karmienie piersią i wspólne rodzinne spacery. Nie pomija przy tym aspektu miłości, jaka łączy wszystkich członków rodziny.

Czytaj dalej wpis Skąd się biorą dzieci? Brykczyński Marcin

Anna Kubczak dnia 17 maja 2013

Na tle potrzeby akceptacji i przynależności rozwijają się kolejne lęki. Początkowo dziecko odbiera oczekiwania stawiane przed nim przez rodziców. Niemały wpływ mają również wyzwania rzucane przez kolegów. Z czasem młody człowiek buduje pewne wyobrażenia o sobie, składające się z własnych pragnień, aspiracji i oczekiwań co do pełnionej w przyszłości roli, jak i zasłyszanych, utrwalonych i […]

Czytaj dalej wpis Samoocena dziecka a jego lęki

Anna Kubczak dnia 17 maja 2013

Strach należy do grupy tematów trudniejszych, zarówno dla rodziców, jak i dzieci. W zależności od wieku, boimy się różnych rzeczy, różnych wydarzeń i różnych ludzi. Są sytuacje, w których strach jest odczuwany jednakowo przez rodziców i ich dzieci. jak jednak wybrnąć z sytuacji, gdy lęk dziecka jest dla nas irracjonalny?

Czytaj dalej wpis Wrodzony strach a wyimaginowany lęk

Anna Kubczak dnia 15 maja 2013

W pogoni za realiami dzisiejszego świata, zarówno dzieci jak i rodzice, tracą ze sobą kontakt. Coraz trudniej jest im rozwinąć umiejętność wzajemnego zrozumienia i poszanowania swoich potrzeb. Coraz trudniej jest znaleźć płaszczyznę porozumienia.

Czytaj dalej wpis Bajkoterapia

Anna Kubczak dnia 15 maja 2013

Płacz z powodu upadku, płacz z powodu bliskości innego dziecka, płacz z powodu wyjścia mamy do toalety. Zdarzają się dzieci, które reagują na otaczający świat w niesłychanie emocjonalny sposób, nie dając otoczeniu szansy na znalezienie choćby cieniutkiej nici porozumienia.

Czytaj dalej wpis Miś przytulanka na nieutulony płacz dziecka

Anna Kubczak dnia 1 maja 2013

Gdy po długim okresie ciąży w domu pojawia się nowo narodzone dziecko, radości nie ma końca. Maluszek wędruje między ciepłymi ramionami najbliższych, a bezpiecznym łóżeczkiem, i niewiele osób zastanawia się nad przebiegiem następnych miesięcy i kilku kolejnych lat. Perspektywa ta wydaje się zbyt odległa. Wraz z mijającymi miesiącami dziecko coraz mniej czasu traci na sen. Ciekawsza wydaje się możliwość siadania i w końcu wstawania na nóżki. Wtedy zaczynają się wyścigi. A to do narożnika szafki, o które dziecko zaraz może się uderzyć. A to do schodów, z których może spaść. A to do szafki w kuchni, z której wyjęty słoik może wylądować na podłodze rozbity w drobny mak.

Czytaj dalej wpis Bezpieczny dom dla małego dziecka