Tablica z sylabami do różnicowania - nauka czytania dla dzieci metodą sylabową

Czy wiecie, że w czasie nauki czytania sylabami nasze dzieci często rozpoznają pierwsze poznawane sylaby po samogłoskach, a nie po spółgłoskach?

Dziwne? Lecz prawdziwe. Po opanowaniu samogłosek i sylab z pierwszą spółgłoską wszystko wydaje się w porządku. Dzieci rozpoznają sylaby i wszyscy cieszą się z postępów.

Dodajemy jednak sylaby z kolejną spółgłoską, bo przecież mamy ich całkiem sporo w zestawieniu, i zaczynają się schody. Nie ważne, czy pokazujemy dziecku sylabę PA, czy MA, mamy zgadywankę. Raz się trafi, a raz nie ;(

Właśnie dlatego tak ważne są zabawy w różnicowanie sylab. Początkowo wystarczą nam do tego kartoniki z sylabami, ale przy większej liczbie poznanych spółgłosek segregowanie kartoników przed każdym ćwiczeniem jest denerwujące.

Znajdziecie tu karty pracy - tablice, które można wykorzystać właśnie do różnicowania. W podstawowej formie kartę należy pociąć na paski - wiersze, każdy z inną samogłoską. Przekazujemy je dzieciom do czytania po kolei. W pierwszej kolejności sylaby czytamy wspólnie z dzieckiem, które powinno powtarzać po nas każdą sylabę. Dopiero później dziecko powinno czytać samo.

Skoro większa liczba dzieci ma problem z tym zadaniem możemy uznać, że jest ono dość trudne. Przed ćwiczeniem warto o tym dziecku powiedzieć. Łatwiej przełknie pomyłki, i bardziej się ucieszy z poprawnych odpowiedzi.

Tablica do różnicowania sylab
P, M, B, L, F, W, T, D

Tablica z sylabami do różnicowania - nauka czytania dla dzieci metodą sylabową

Spodobały Ci się materiały? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

... i koniecznie zostaw komentarz.
Będzie to dla mnie wiadomość, że warto pisać dalej.

Anna Kubczak - Bystre Dziecko


Anna Kubczak
Mama pracująca w domu. Wrocławianka szukająca odpowiedniej drogi dla siebie i swoich bliskich.

Dyskusja

Zostaw odpowiedź