Suszymy jabłka na zimę

Jedni uwielbiają suszone owoce, inni zastanawiają się po co je suszyć, skoro można zjeść świeże. Czy jednak rzeczywiście zawsze? Albo, czy nie można inaczej?

Ja oczywiście jestem w tej pierwszej grupie, podobnie jak dzieci i ich tata. Są słodkie niczym cukierki, łatwe w transporcie, i słodziutkie! wspominałam już o tym jakie są słodziutkie?

Suszone owoce na zimę - suszone jabłka dla dzieci
Suszone jabłka dla dzieci…
Jedziemy na wycieczkę,
bierzemy misia w teczkę…
a do woreczka
jabłek garsteczkę.

To już kolejny rok, gdy część jabłek przeznaczamy na suszenie. Dzieci bardzo polubiły tą formę owoców, i często się jej oddają przy podwieczorku, lub w ramach słodkiej przekąski. Ze względu na ilość suszonych przez nas zbiorów, zaopatrzyliśmy się nawet w odpowiednie urządzenie, czyli suszarkę do grzybów i owoców.

Suszone owoce na zimę - suszone jabłka dla dzieci
Świeżutkie jabłuszka wprost z ogródka Babci

Jak suszyć jabłka?

Do suszenia najlepiej nadają się jabłka mięsiste. Mają w sobie więcej suchej masy niż soku, a przecież o to nam chodzi.

Jabłka myjemy i usuwamy gniazda nasienne. Wycinamy też obite i nadpsute części, aby nasz susz dobrze się przechowywał. Krążki fajnie wyglądają, ale nasz sposób cięcia jest łatwiejszy i szybszy. Cząstki układamy na kratkach tak, by w pierwszej fazie suszenia tworzyły pojedynczą warstwę.

Suszone owoce na zimę - suszone jabłka dla dzieci
Jabłka tniemy i układamy – niech się pięknie suszą.
Suszone owoce na zimę - suszone jabłka dla dzieci
Suszenie jabłek na pełen etat

Suszymy tak długo, aż uzyskamy zadowalającą strukturę. W końcu nie każdy lubi chrupać… Albo nie ma zębów…

Najszybciej suszą się jabłka na dolnej kratce. W miarę schnięcia, gdy na tej najniższej kratce robi się już trochę miejsca, przesypujemy tam jabłka z wyżej położonej kratki, a pustą uzupełniamy świeżą porcją pokrojonych jabłek i układamy na szczycie wieży.

Jedynie dla przykładu pozostawiłam nienaruszoną jedną kratkę jabłek przez wszystkie etapy suszenia. Na dwóch powyższych zdjęciach możecie zobaczyć w jakim stopniu zmniejszają one swoją objętość po odparowaniu wody.

Pozostała w jabłkach wilgoć pozwala na zachowanie części witamin, choć wiadomo, że świeże jabłka nie mają tu konkurencji.

Suszone owoce na zimę - suszone jabłka dla dzieci
Górna kratka ze zdjęcia powyżej i ta tutaj – to ta sama kratka! Jabłka sporo straciły na objętości.

Ile to wszystko warte…

I tu pewnie się zastanawiacie… czy to się w ogóle opłaca. Kto mnie zna wie, że do takich zadań podchodzę czasem zbyt analitycznie. Także i w tym przypadku postanowiłam sobie (i Mężowi) odpowiedzieć na to pytanie opisując jeden z cykli suszenia jabłek.

Zaczynamy od 7,076 kg jabłek. Wycinamy gniazda nasienne i stłuczki, by na cząstki pokroić tylko zdrowe jabłka. W sumie zajęły one 18 kratek, choć nie jednocześnie oczywiście. Całość suszyła się przez 40,5 godziny dając w konsekwencji 1,009 kg suszu z jabłek. Porządnie wysuszonego suszu. Nasza suszarka pobiera w ciągu godziny 300 W, można też przyjąć, ze średnia cena prądu to około 60 groszy na 1 kWh (choć zmiennych jest wiele). Co nam zatem z tego wynika?

40,5h x 0,3kW x 0,60zł = 7,29 zł

Do tej ceny za suszone jabłka możemy doliczyć jeszcze parę groszy za umycie jabłek.

Za jakieś 8 zł zyskaliśmy 1 kg dobrze wysuszonych jabłek. Susz, który możemy dostać w sklepach zawiera jeszcze sporo wilgoci, porównując je z naszymi jabłuszkami, ale takie właśnie lubimy. Do pochrupania. Jak owocowe chipsy.

Cena takich suszonych jabłek kształtuje się od 35 zł / kg (chińskie jabłka z Tesco), po 160 zł / kg (ekologiczne jabłka suszone krążki Organic). A nasze też są ekologiczne. I mają mniej wody. Gdybyśmy suszyli je tylko do takiego stopnia jak te oferowane w sklepach, uzyskalibyśmy jeszcze niższą cenę za kilogram.

Suszone owoce na zimę - suszone jabłka dla dzieci
Suszone jabłka dla dzieci…

Więc, kto suszy?

One Thought to “Suszymy jabłka na zimę”

  1. OLO

    Pamiętam z dzieciństwa ,susz z owoców robiło się co roku,tyle że w piekarniku.I nad całym procesem czuwamy sami,nie używamy chemii do przyspieszenia suszenia owoców

Leave a Comment