Pisanki wielkanocne ręcznie robione dla dzieci i dorosłych

Święta Wielkiej Nocy to czas radości. Choć ich najważniejsza część jest przede wszystkim emocjonalna, daje także wiele możliwości do kształtowania w dzieciach estetyki, pomysłowości i zdolności manualnych. Już na wiele dni przed Świętami w naszych domach pojawiają się dekoracje wielkanocne, a wśród tych wielką rolę odgrywają pisanki wielkanocne. Dziś rynek obfituje w ogrom najróżniejszych ozdób, myślę jednak, że największym uznaniem będą cieszyć się te wykonane wraz z dziećmi podczas zabaw plastycznych.

Ręcznie robione pisanki wielkanocne z wydmuszek i gotowanych na twardo jajek

Pisanki wielkanocne w kicającym towarzystwie

W tym wpisie znajdziecie przegląd różnych pomysłów na pisanki wielkanocne. Życzymy wspaniałej zabawy.

Pisanki kolorowanki

Prostym sposobem do wykonania pisanek jest ich pokolorowanie. Wystarczą flamastry i kredki, by stworzyć kolorowe cudeńka. Młodszym dzieciom rysujemy kontury kolorowanki, starsze samodzielnie mogą przygotować swój własny pomysł do kolorowania.

Trzeba jednak pamiętać, że na skorupce jajka zwykłe flamastry będą się rozmazywać. Potrzebne są zatem mazaki permanentne, bądź pokrycie skorupki farbą podkładową, np. białą farbą do ścian.

Pisanki wielkanocne malowane farbami plakatowymi

Już najprostsze farby plakatowe mogą świetnie służyć dzieciom do tworzenia barwnych pisanek.

Pisanki malowane farbami do wnętrz

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wielkanocne jajka pomalować farbami do wnętrz. Po niejednym remoncie pozostają nam farby w najróżniejszych kolorach, często bardzo lubianych. Bo jak często na naszych ścianach lądują barwy, których nie znosimy?

Farby do ścian, czy drewna, świetnie pokrywają skorupki pisanek, a na tych pierwszych można rysować zwykłymi flamastrami i kredkami, uzyskując piękne kolorowanki, choćby takie jak nieco wyżej pokazany słonecznik.

Pisanki wielkanocne wyklejane kolorową bibułą

Kolejnym pomysłem na kolorowe pisanki jest wyklejanie jajek, wydmuszek lub sztucznych jajek, przy pomocy bibuły. Bibułę można podrzeć na małe kawałeczki, bądź pociąć na wybrane figury geometryczne.

Odrobina kleju PVA (do drzewa i papieru) pozwoli stworzyć najróżniejsze wzory.

Pisanki wielkanocne ozdabiane naklejkami

Pisanki możecie również ozdobić naklejkami. Jest to bardzo prosta metoda, dająca wiele możliwości. Wokół dostępnych jest wiele różnych rodzajów samoprzylepnych naklejek, które możecie wykorzystać. Zabawnych, z bajkowymi postaciami, czy monochromatycznych.

Jednocześnie takie naklejki możecie wykonać samodzielnie, z samoprzylepnego papieru, bądź zwykłego papieru kolorowego i odrobiny kleju PVA. Świetnie prezentują się na pisankach motywy wycinane dziurkaczami ozdobnymi.

Pisanki zwierzątka

Z wydmuszek jajek kurzych, z pewnym dodatkiem różnych materiałów, można wyczarować małe zwierzątka. Dzieciom bardzo podobają się takie pisanki, choć wymagają one sporej uwagi i asysty ze strony rodziców lub opiekunów. Warte są jednak tego wysiłku.

Pisanki w owijkach na ostatnią chwilę

Pisanki wielkanocne w owijkach na ostatnią chwilę

Pisanki w owijkach

Bywa i tak, że z minuty na minutę potrzebny jest prosty sposób na wykonanie pisanek wielkanocnych przed samym święceniem pokarmów. Taką właśnie możliwość dają nam owijki wykonane z termokurczliwej folii. Kolorowe wzory regionalne lub motywy z dziecięcych bajek - wybór jest spory i tak na prawdę dostępny w wielu sklepach.

Taką owijkę wystarczy wsunąć na ugotowane jajko i na chwilę włożyć do garnuszka z gorącą wodą.

Barwione pisanki wielkanocne z wzorkiem z kredek świecowych

Pisanki wielkanocne można barwić barwnikami spożywczymi na jednolite kolory. Kredki świecowe lub urodzinowe świeczki mogą jednak dodać naszym pisankom niespotykanego koloru. Zabawa polega na kolejnym barwieniu jajek w coraz ciemniejszych barwnikach, zabezpieczając jednocześnie niektóre fragmenty skorupki przed barwnikiem przy pomocy wosku.

Rzeżucha w skorupce jajka

Na koniec pomysł nie tyle na pisankę wielkanocną, co na nietypową doniczkę dla rzeżuchy.

W osobnych wpisach możecie dowiedzieć się również jak zrobić wydmuszki, oraz jak powiesić wydmuszki na sznurku lub tasiemce.

Ręcznie robione pisanki wielkanocne z wydmuszek i gotowanych na twardo jajek

Pisanki wielkanocne

Spodobały Ci się materiały? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

... i koniecznie zostaw komentarz.
Będzie to dla mnie wiadomość, że warto pisać dalej.

Anna Kubczak - Bystre Dziecko


Anna Kubczak
Mama pracująca w domu. Wrocławianka szukająca odpowiedniej drogi dla siebie i swoich bliskich.

Dyskusja

1 komentarz »
  1. Babcia pisze:

    Właśnie myślałam o Waszych króliczkach ,że mają bardzo ważną rolę do spełnienia.Macie gotowy-żywy symbol w domu ,a nawet dwa.Mała pozowała do zdjęć,a Mefisto?

Zostaw odpowiedź