Przepis na sałatkę jarzynową

Kuchnia dla dzieci i kuchnia z dziećmi to nie zawsze to samo, ale czasami tak…

Dziś nasz tradycyjny przepis na wspólne gotowanie, które jest dla nas całą historią. Bo dzieci obecne są w kuchni od zawsze chyba. Jak nie krojenie warzyw, to tłuczenie mięsa, jak nie przyprawianie sosu, to obieranie jajek. I oczywiście ciasta.

Znacie ten ból?

Dzieci uwielbiają gotowanie. Oderwą się od każdej zabawy i każdej bajki (przynajmniej jak dotąd), jeśli mają okazję porządnie namieszać. Gorzej z porządkiem w kuchni po tym mieszaniu ;(

Pomysł na obiad z dziećmi - przepisy na sałatki jarzynowe - przepisy dla dzieci
Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa jest dla nas tradycyjną potrawą, która zawsze znajdzie sobie miejsce na świątecznym stole. Ale nie tylko. Często przygotowujemy ją także pomiędzy świętami, bo po prostu jest smaczna. I myślę, że nigdy nie wychodzi taka sama. Dlaczego?

  Składniki na sałatkę (4 porcje):

 • 3 marchewki,
 • 2 pietruszki,
 • pół dużego selera,
 • 4 ziemniaki,
 • 6 jajka,
 • 2 jabłka,
 • pół pora (ta jasna),
 • 4 ogórki kiszone,
 • puszka kukurydzy,
 • puszka groszku,
 • sól i pieprz do smaku,
 • musztarda – 2 do 3 łyżek,
 • majonez – do sklejenia sałatki.

Tak jakoś bywa, że nasze sałatki przepisy interpretują na własny sposób.

Gotujemy jajka oraz warzywa w mundurkach: marchew, pietruszkę, seler i ziemniaki. Studzimy, obieramy i kroimy w kostkę. Rozmiar? A jaki lubicie?

W drobniejszą nieco kosteczkę kroimy surowe warzywa i owoce. Z ogórkami kiszonymi jest różnie. Niektórzy nie lubią w sałatce skórki z ogórków. Przyznam, że w okresie wczesnego dzieciństwa naszych młodych kucharzy obieraliśmy ogórki. Teraz już nie. Szkoda czasu.

Wszystko wrzucamy do dużej miski, w której łatwo nam będzie się mieszać składniki. Dodajemy odcedzoną kukurydzę z puszki i groszek. Całość przyprawiamy solą, pieprzem i musztardą, oraz dodajemy majonez. Jak dla nas, wystarczy, że sałatka zacznie się kleić. Na tą ilość sałatki jarzynowej może być potrzebne pół słoiczka, bądź nieco więcej.

Czas na mieszanie, czyli to co dzieciaki lubią najbardziej.

Oczywiście sałatka jest najlepsza na drugi dzień, ale czy doczeka, to już inna sprawa.

Nasza lista składników daje jakieś 4 duże, obiadowe porcje sałatki, bądź 8 mniejszych, np. na śniadanie, lub dodatek do obiadu.

Smacznego!

Pomysł na obiad z dziećmi - przepisy na sałatki jarzynowe - przepisy dla dzieci
Sałatka jarzynowa

Poza smakiem, nasze wspólne, rodzinne gotowanie ma jeszcze jeden ważny aspekt. Dzieci uczą się wiele, przy tak niepozornym zajęciu. Zaczynając od właściwości narzędzi wykorzystywanych przy gotowaniu, tu głównie noży, przez produkty rolnicze, czy egzotyczne przyprawy, aż po kształtowanie zdolności manualnych.

W końcu pokroić warzywka w kostkę to nie takie hop siup, jakby się wydawało.

Pomysł na obiad z dziećmi - przepisy na sałatki jarzynowe - przepisy dla dzieci
Sałatka jarzynowa
Pomysł na obiad z dziećmi - przepisy na sałatki jarzynowe - przepisy dla dzieci
Sałatka jarzynowa

3 Thoughts to “Przepis na sałatkę jarzynową”

 1. Babcia

  Smakuje? Dopiero dorosły zmienia zdanie, i smakuje mu bardziej cudza praca. Na szczęście dzieciom smakuje bardziej to co sami przyrządzą. Masz rację z tym sprzątaniem.

  1. Anna Kubczak

   Taka sałatka to pierwsza klasa. Nie ważne, że to dłużej trwa. Ale wspólne gotowanie to sposób na zjedzenie czegoś, za czym dzieci raczej nie przepadają.
   A jak jeszcze same wybiorą sprawunki?
   Ach.

 2. Babcia

  Ja tam sobie myślę,że wykorzystuje się dzieci ,bidulki.Hahaha.Rodzice oglądają seriale,a biedne robaczki do „garów”. A na serio: „czym skorupka za młodu,tym na starość trąci”

Leave a Comment