Przedszkolne zajęcia plastyczne dla dzieci

Odkąd dzieci uczęszczają do przedszkola mają możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych, których motywem przewodnim jest glina i inne masy plastyczne. Choć nie tylko.

Nie trudno było się domyślić, jak bardzo warsztaty te przypadną do gustu naszym dzieciom.

Zajęcia plastyczne dla dzieci w przedszkolu - dekoracja wielkanocna z wypalanej gliny - kurka (kokoszka?)

Zajęcia plastyczne dla dzieci w przedszkolu – dekoracja wielkanocna z wypalanej gliny – kurka (kokoszka?)
Zajęcia plastyczne dla dzieci w przedszkolu - dekoracja wielkanocna z wypalanej gliny - baranek

Zajęcia plastyczne dla dzieci w przedszkolu – dekoracja wielkanocna z wypalanej gliny – baranek

Kilka dni temu nasze dzieciaki przyniosły do domu prawdziwe cudeńka związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Śliczna czerwona kokoszka i biały baranek z szkliwionej i wypalanej gliny. Pamiątka na wiele następnych lat, na prawdę warta zachowania.

Właśnie te piękne ozdoby wielkanocne skłoniły mnie do napisania o warsztatach plastycznych, jakie w dodatkowym wymiarze godzinowym mają w naszym przedszkolu dzieciaki.

Warsztaty plastyczne znaleźć można pod nazwą „Rzeźba w glinie i nie tylko”, ale dzieci mają możliwość wykorzystania także innych materiałów plastycznych, tj. pastele olejne, węgiel, kreda, masa solna i inne masy. Tak zróżnicowane materiały i motywy pozwalają dzieciom na poznawanie nowych stref, rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne.

Kształtowanie gliny, bądź innych tego typu mas plastycznych, w wybrane formy, wcale nie jest takie proste jakby się wydawało. Zatem jeśli tylko dzieci mają możliwość kształtowania swojej myśli przestrzennej, będę się z tego bardzo cieszyła.

Czym różnią się te zajęcia od codziennych zajęć w przedszkolu? Niektórych materiałów plastycznych w przedszkolu dzieci nie wykorzystują. Za pewne ze względu na ograniczenia budżetowe publicznych placówek. Pozostałe różnice, to inna osoba prowadząca zajęcia. Dzieci mają kontakt z artystką, która ma własne pomysły na prace plastyczne dla dzieci. Inne niż te, które proponują Panie Przedszkolanki. A jak wiadomo – różnorodność wzbogaca.

Oczywiście wypalana glina to odosobniony przypadek, jednak dzieci co rusz przynoszą do domu swoje różnorodne dzieła.

Postaram się zidentyfikować pozostałe prace przyniesione z tych warsztatów, aby pokazać Wam ich możliwości.

Dodatkowym argumentem za warsztatami jest tutaj fakt, że zajęcia te są dotowane przez miasto Wrocław, dzięki czemu uczestnictwo w nich jest dostępne dla wszystkich dzieci jednakowo.

One Thought to “Przedszkolne zajęcia plastyczne dla dzieci”

  1. Babcia

    Babcia kurkę i baranka widziała,i powiem Wam że dorosły nie powstydziłby się takiej figurki .Gdyby mi nie powiedziano ,że zrobiła to niespełna czteroletnia dziewczynka,byłabym pewna że ta kurka została kupiona w jakimś sklepie z rękodziełem.Cudeńko poprostu.

Leave a Comment