Pisanki wielkanocne a farby do wnętrz

Przygotowując się do Wielkanocy zastanawialiśmy się w jaki sposób można nadać blasku domowym pisankom. Możliwości jest wiele, poczynając od barwników spożywczych, aż po wyklejanie ziarnami, czy brokatem. Warto czasem się jednak nieco rozejrzeć, by znaleźć całkiem interesujące barwy wokół nas. Przykładem mogą być farby do wnętrz. Przecież często na naszych ścianach znaleźć można te kolory, które bardzo nam się podobają.

W naszych domach pojawiają się kolory z całej palety barw. Szczególnie, jeśli w domu są dzieci, których pokoje często malujemy na niebiesko, zielono, czy pomarańczowo, nawet jeśli w pozostałych pomieszczeniach zachowana jest jasno-pastelowa paleta barw.

Wiele z tych farb nadaje się do malowania pisanek, przynajmniej tych, które nie są przeznaczone do spożycia. W naszym domu takimi właśnie resztkami farb malowane są wydmuszki.

Poniżej możecie zobaczyć efekt takiego malowania. Wydmuszki zostały pokryte farbami do ścian, emulsjami do drzewa i farbami akrylowymi do prac plastycznych.

Pisanki wielkanocne malowane farbami do wnętrz

Pisanki wielkanocne malowane farbami do wnętrz
Pisanki wielkanocne malowane farbami do wnętrz

Pisanki wielkanocne malowane farbami
1. Górny rząd – farby emulsyjne do drzewa
2. Środkowy rząd – farby akrylowe i lateksowe do ścian i sufitów
3. Dolny rząd z lewej – farby plakatowe
4. Dolny rząd z prawej – uniwersalne farby akrylowe

Jeśli chodzi o wydajność malowania różnymi farbami: im jaśniejsza farba, tym trudniej cielistą wydmuszkę pokryć do uzyskania jednolitej barwy.

W górnym rzędzie biała i kremowa pisanka wymagały 3 warstw, zielona natomiast 2.

W rzędzie środkowym mamy farby różnych producentów. Fioletowa, czerwona i niebieska to tylko 1 warstwa. Żółta i kremowa to 2 warstwy, natomiast nasza biała farba jest farbą podkładową, więc potrzebuje 3 warstw do uzyskania czystej bieli.

W dolnym rzędzie z lewej strony pokazane są efekty malowania farbami plakatowymi. Biała 2 warstwy i kolor nie jest jednolity. Tęczowa pisanka pokryta jest jedną warstwą, przez co kolory nie są jednolite, ani intensywne, choć nasze plakatówki takie właśnie są. Nie przeszkadza to jednak dzieciom w ich użyciu.

Ostatnia grupa to dwie pisanki malowane farbami akrylowymi. Czarna pisanka wymagała 2 warstw, a żółta aż 4, by cieliste jajko całkowicie zmieniło kolor. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem pomalowanie pisanki w pierwszej kolejności białą farbą podkładową, by później pokryć ją żółtym kolorem.

Leave a Comment