1 – Nauka pisania cyferek dla dzieci – duża czcionka

Rozpoczynamy dziś przygodę z nauką pisania cyferek pismem odręcznym. Na pierwszy ogień trafia nam oczywiście jedynka. Możecie wykorzystać tą kartę pracy dla dzieci wraz z nami, aby pomóc dzieciom zapoznać się z wyglądem cyfry 1, oraz nauce jej pisania.

Nasze dzieci same z siebie zaczęły w swoich zeszytach pisać cyferki. Szczególnie, że mają one tyle zastosowań: od zapisywania czasu, przez punkty w grach, po oszczędności w skarbonkach. Jednak aby ułatwić im naukę czytelnego pisania, przygotowałam dla nich proste karty pracy do wydruku, na których mogą swobodnie rysować po śladzie kształt cyferki 1.

Cyferki dla dzieci do druku

Na arkuszu znajdziecie dwa duże pola przedstawiające cyfrę 1. Pierwsze to schemat zapisu cyfry pismem odręcznym, po którym dzieci mogą wodzić palcem po śladzie cyfry. Drugie pole natomiast przedstawia uproszczony schemat graficzny dla cyferki – jedną kropkę.

Pozostała część arkusza to linijki do nauki pisania cyferek. Początkowo jest to pisanie po śladzie, jednak w końcowej części znajdziecie również fragment, w którym brakuje cyfr. Jest to miejsce do samodzielnego pisania cyferek.

Duża czcionka ułatwia opanowanie pisma, i nie zniechęca dużą ilością powtórzeń. Dlatego śmiało można uznać, że będą to odpowiednie karty pracy dla 6 latka, lub przedszkolaka. Sprawdzą się zarówno podczas nauki w szkole, jak i przy nauczaniu domowym.

Cyferki dla dzieci do druku

Te cyferki do druku możecie wykorzystać podczas ćwiczeń z dziećmi, prosząc je, aby odwzorowały cyfry piórem, ale znacznie zabawniej jest wykorzystać do tego kolorowe mazaki lub kredki. Jeśli macie taką możliwość, kartę pracy możecie zalaminować. Dzięki temu będziecie mogli wykorzystać je z dziećmi wielokrotnie, korzystając z łatwych do wytarcia mazaków.

Na naszej stronie znajdziecie całe serie kart pracy, których główną rolę grają cyferki dla dzieci. Od kolorowanek, przez rysowanie po śladzie, naukę pisania, i w końcu praktyczne wykorzystanie cyfr w zadaniach matematycznych. Znajdźcie swoje ulubione cyferki do druku.

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.

4 Thoughts to “1 – Nauka pisania cyferek dla dzieci – duża czcionka”

 1. Małgorzata

  Witam Pani Aniu. Jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego bardzo lubię odwiedzać Pani stronę, a to z tego względu, że znajdują się na niej świetne karty pracy, które bardzo lubię wykorzystywać do pracy z dziećmi. Spędziłam przy komputerze mnóstwo czasu w poszukiwaniu kart grafomotorycznych z cyframi i tylko tutaj takie znalazłam. Nie chciałabym urazić ale podpowiedzieć tylko jedną rzecz a propo cyfry 1, ponieważ zauważyłam tu jeden metodyczny błąd w napisanej cyfrze. Lini pionowej w cyfrze jeden nie piszemy po linii kratki w zeszycie lecz pionowo przez środek kratki (pomiędzy liniami kratek w zeszycie). Mam nadzieję że moja wskazówka nie zostanie przez Panią źle odebrana. Dziękuję za tą stronę, napewno będę jej częstym gościem. Pozdrawiam.

  1. Anna Kubczak

   Witam Pani Małgorzato. Dziękuję za miłe słowa na temat naszej pracy i za uwagę.
   Z drugiej strony wiem o tym, że jedynkę powinno się pisać przez środek kratki, jednak swoją stronę tworzę po to by ułatwić dzieciom naukę. Karty tworzę sama, z myślą przede wszystkim o swoich dzieciach, a przy okazji wielu innych maluchów. Konsultowałam również pomysły z nauczycielką nauczania początkowego o wieloletnim stażu. Takie zadania, o jakich Pani pisze można znaleźć w każdej książce dla dzieci w zerówce, czy pierwszych klasach. A nasze karty pracy uwzględniają różne ułatwienia, w tym właśnie pisanie po kresce.
   Miałam też w planach przygotowanie dwóch wersji kart pracy z cyferkami: normalną (tu byłaby jedynka opisana przez Panią), i łatwiejszą, z cyferkami pisanymi po kratkach (tu będzie np. prostsza 5-ka, czy 4-ka z wyżej nakreśloną linią poziomą).
   Zabrakło mi jednak czasu. Dzieci się znowu rozchorowały.
   Jeśli będzie miała Pani jeszcze jakieś pomysły na karty pracy, to proszę pisać.
   Pozdrawiam

 2. Kinga

  Witam.Właśnie prowadzę Zerówkę i jedyneczkę mam uczyć po linii tak jak ma Pani w kartach pracy….Trzeba próbować i tak i tak. Na pewno nie zaszkodzi. Gdybyśmy nie wprowadzali różnych innych rozwiązań-świat byłby nudny i stałby w miejscu. Pozdrawiam 🙂

  1. Anna Kubczak

   Dzięki. Myślę, że zalecenia tak często się zmieniają, że powinnam mieć tu dwa rodzaje jedynek. Tę łatwiejszą, i tę trudniejszą. Dla każdego coś dobrego.

Leave a Comment