Krzyżówka matematyczna – mnożenie i dzielenie w zakresie do 50

Przerwa w zajęciach dydaktycznych wymogła na mnie przygotowanie nowych kart pracy. Dziś jest to krzyżówka matematyczna z mnożeniem i dzieleniem dla klas 3 i 2.

W krzyżówce znajdziecie liczby od 1 do 50, przy czym mnożymy i dzielimy jedynie przez liczby w zakresie od 1 do 15, oraz przez liczby 20 i 25. Jest to ułatwienie w początkowym etapie nauki. Mimo to, krzyżówka jest dość zaawansowana. Prostsze wersje zamieszczę w najbliższym czasie.

Dzisiejsza krzyżówka matematyczna jest układem równań. Nie jest to zabawa w stylu węża matematycznego, dlatego obie strony równania muszą być sobie równe. Jest to podejście matematyczny, ale zaznaczam tą informację, ponieważ osoby przyzwyczajone do zabaw matematycznych z uproszczoną matematyką mogą mieć z tym niewielkie problemy.

Dla przykładu, rozwiążemy równanie:
4·5=x·10 ⇒ 20=x·10 ⇒ 20=2·10 ⇒ x=2

Mnożenie i dzielenie w zakresie 50

Na drugiej stronie pliku pdf znajdziecie rozwiązanie zadania.

Szczerze przyznam, że takich zadań powinnam przygotować znacznie więcej. Dzieciaki chciałyby ciągle rozwiązywać krzyżówki matematyczne. Nawet po kilka razy, jeśli nie mam akurat nic nowego, a widzą krzyżówkę u rodzeństwa. Problem w tym, że przygotowanie krzyżówki trwa znacznie dłużej niż jej rozwiązywanie przez dzieci! Absurd jakiś. Ja nad zadaniem siedzę i siedzę, a oni je rozwiązują w mig. Powinnam się cieszyć, i przecież cieszę, ale szkoda, że doby nie można jakoś rozciągnąć…

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.

2 Thoughts to “Krzyżówka matematyczna – mnożenie i dzielenie w zakresie do 50”

 1. Marcin

  występuje 1 błąd – 27/9 to nie 6 (tutaj się nie zgadza

  1. Anna Kubczak

   To nie jest błąd.
   Krzyżówka zbudowana jest z układów równań. Oznacza to, że prawa strona równania musi być równa lewej stronie.
   27 / 9 = 6 / 2
   3 = 3

Leave a Comment