Krzyżówka matematyczna – kolejność działań w zakresie do 100

Kolejny raz dzielę się z Wami naszymi ćwiczeniami matematycznymi. W ciągu ostatnich miesięcy nie miałam możliwości przygotowywania nowych materiałów, i nie wiem, czy coś się w tym zakresie zmieni, ale dziś publikuję pomysł z ostatniego weekendu.

Kolejność działań w zakresie 100

Krzyżówka matematyczna, którą tu widzicie, została przygotowana dla 4-klasisty. Nic nie stoi jednak na drodze, aby zaproponować je młodszemu dziecku. Córka aż się rwie, do tego zadania, choć ma jeszcze niewielkie pojęcie o potęgach. I tak, mamy tu również do czynienia z potęgami, choć tymi najprostszymi, kwadratami i sześcianami. Poza tym, całkiem tradycyjnie, dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, oraz pierwsze nawiasy.
Musimy pamiętać o kolejności działań:

 • najpierw to co w nawiasie,
 • później potęgi,
 • następnie mnożenie i dzielenie według kolejności, w jakiej występuje w równaniu,
 • a na końcu dodawanie i odejmowanie.

Dzisiejsza krzyżówka matematyczna jest układem równań. Nie jest to zabawa w stylu węża matematycznego, dlatego obie strony równania muszą być sobie równe. Jest to podejście matematyczne, ale zaznaczam tą informację, ponieważ osoby przyzwyczajone do zabaw matematycznych z uproszczoną matematyką mogą mieć z tym niewielkie problemy.

Dla przykładu, rozwiążemy równanie:
4·5=x·10 ⇒ 20=x·10 ⇒ 20=2·10 ⇒ x=2

Na drugiej stronie pliku pdf znajdziecie rozwiązanie zadania.

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.

2 Thoughts to “Krzyżówka matematyczna – kolejność działań w zakresie do 100”

 1. Joanna

  Pani Anno,
  serdecznie dziękuję za ciekawe materiały z matematyki wykorzystałam je dla moich córek. Pozdrawiam Asia

 2. Jasia

  super, dziękuję za ciekawe pomoce

Leave a Comment