Kolorowe dyktando graficzne – jesienne drzewo – odkoduj obrazek

Złota polska jesień! Przepięknie się zrobiło wokół nas. Żółcienie, pomarańcze, brązy i czerwienie – wspaniałe kolory. Choć uwielbiam soczystą zieleń wiosny i kolorowe lato, zachwycają mnie barwy jesieni. Tak oto, idąc za ciosem w postaci pikselowego obrazka jesiennego liścia dębu, powstało także całe jesienne drzewo. Jeszcze obsypane zmieniającymi na jesień kolory liśćmi, ale już je zrzucające przed zimą.

Przygotowanie tego jesiennego dyktanda graficznego z drzewem to czysty przypadek. Moja bazgranina przerodziła się w jakiś szkic, a ten w projekt pikselowy. Na obrazku jest jednak całkiem sporo odizolowanych pikseli, czyli takich pojedynczych kwadracików. Przez to to dyktando graficzne stało się trudniejsze niż poprzedni liść. Jest też bardziej wymagające czasowo, zatem nie proponuję go jako ćwiczenie wprowadzające, lecz raczej jako utrwalanie umiejętności orientacji w przestrzeni.

Tą kartę pracy dla dzieci zakodowałam podobnie jak listek, kodem nieuporządkowanym. Trzeba poskakać po tablicy kodowej. Jednak poszczególne grupy pikseli zakodowane zostały od lewej do prawej, oraz z góry na dół.

Sposób wypełnienia tego dyktanda mogę pozostawić Waszej wyobraźni. Choć najczęściej do tego celu wykorzystuje się kolorowe kredki, możecie wykorzystać także kartę pracy z odpowiedzią do zadania, czyli wzorem drzewa. Można je wydrukować i porozcinać dziecku na kolorowe kwadraciki, które dziecko może przyklejać na pustej tablicy kodowej. Jaką Wy wybierzecie metodę.

Jesienne dyktando graficzne – piksele

Dyktando graficzne można wykorzystać na różne sposoby:

  • kolorowanie obrazka według podanego kodu – dzieci samodzielnie czytają kod,
  • kolorowanie obrazka według podanego kodu ze słuchu – ktoś czyta dziecku kod,
  • wyklejanie obrazka według podanego wzoru,
  • przerysowanie obrazka z oryginalnego rozwiązania,
  • napisanie kodu na podstawie wydrukowanego wzoru.

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.

Leave a Comment