Kolejka drewniana – sposób na długie, zimowe wieczory

Wcześnie nadchodzące wieczory zimową porą to czas zabaw w domach. Czy to z rodzicami, czy z rówieśnikami, aktywność dziecka w tym czasie wygląda nieco inaczej.

Kolejka drewniana to pomysł przyniesiony przez syna z przedszkola. Już pierwsze zajęcia integracyjne, jeszcze latem, pokazały, że właśnie ona będzie tematem przewodnim pierwszego roku w przedszkolu. Z końcem listopada zaczęły się rozmowy na temat Mikołaja, który przecież stara się spełniać dziecięce marzenia. Każda kończyła się prośbą o kolejkę. Początkowo od syna, później temat podchwyciła także córka. Mikołajowi i Elfom nie zostało zatem nic innego, jak zacząć się rozglądać za kolejką, która przetrwa aktywne zabawy przynajmniej dwójki maluchów. Córeczka ma dopiero 2,5 roku, synek prawie 4. Potrzebne było coś odpornego, a zarazem pozwalającego na tworzenie własnych kreacji. Obejrzeliśmy wiele różnego rodzaju kolejek, także z napędami, jednak plastikowe rozwiązania do nas nie przemówiły. W domu mają również Dinopociąg i kolejkę z Tomkiem. Solidnie wykonane, jednak żeby zbudować spore torowisko trzeba by było wydać niebotyczną sumę.

Kolejka drewniana Ikea - zestaw podjazdów i zjazdów w formie wysokiego mostu
Kolejka drewniana Ikea – Lillabo

Wiele firm tworzących zabawki dla dzieci dostosowało swoje produkty do szerszego planu. Stąd wybierając drewniane kolejki można dobierać poszczególne elementy od różnych producentów, w tym Lillabo (IKEA), Carousel (Tesco), BigJigs, Brio, ELC, Little Steps, Eichhorn, Woodyland. Pasują tu przede wszystkim elementy torowiska, czyli tory, mosty, rozjazdy i różnego rodzaju budynki. Z samym parkiem maszynowym bywa już różnie. Pociągi drewniane różnych producentów mają różne wielkości. Większe modele mogą nie mieścić się pod mostami i w tunelach należących do zestawów z mniejszymi lokomotywami.

Kolejka drewniana Ikea
Kolejka drewniana Ikea – Lillabo

Kolejka drewniana IKEA – Lillabo

Kolejka drewniana IKEA została sprawdzona już w przedszkolu. Tory drewniane dają się łatwo łączyć, a przy kilku zaledwie zestawach, pozwalają także na sporą dawkę kreatywności. Wagoniki trzymają się w torowisku także przy zjeździe z wyższego mostu prowadzącego wprost w zakręt (ale przyda się więcej prostych odcinków).

Zarówno tory jak i same pociągi wykonane są solidnie i bezpiecznie. Nie mają ostrych krawędzi, a zaczepy choć niewielkich rozmiarów, są solidnie osadzone. Widziałam jednak torowisko w przedszkolu. Z czasem zaczepy się obluzowują. Tam jednak intensywność użytkowania tej zabawki jest znacznie większa niż w domu.

Kolejka drewniana Tesco - zwodzony most
Most zwodzony – kolejka drewniana Tesco – Carousel

Kolejka drewniana Tesco – Carousel

W naszym przypadku stanowi rozwinięcie zestawu, jaki stworzyła kolejka IKEA. Zwodzony most stanął w centrum, dając możliwość stworzenia kilku fajnych pętli. Dzięki temu dzieci mogą naprawdę się pościgać.

Na dzień dzisiejszy wygląda na solidnie wykonany.

Kolejka drewniana

Po kilku dniach użytkowania torowiska na różne sposoby widać, że luz pomiędzy poszczególnymi elementami, który początkowo uznawaliśmy za wadę, można uznać za zaletę. Gdyby kolejką bawiło się jedno dziecko, i to należące do tych spokojniejszych, torowisko nie byłoby narażone na takie naprężenia, jakim poddawane jest przez nasze dzieci. Ciągłe przesuwanie elementów mogłoby szybko wypracować połączenia, jak i same tory. Luz daje również nieco więcej swobody w trakcie tworzenia samego torowiska. Pętle nie zawsze układają się tak, jak pozwala na to fabryka.


Zobacz więcej. Warto zobaczyć bliżej jak wyglądają poszczególne zestawy w dziale kolejki drewniane. Więcej zdjęć tworzących zestaw znajdziecie w kolejnym wpisie Kolejka drewniana Ikea i kolejka drewniana Tesco w jednym zestawie

Kolejka drewniana Tesco i kolejka Ikea
Kolejka Ikea (Lillabo) i kolejka drewniana Tesco (Carousel)
Kolejka drewniana Tesco i kolejka Ikea
Kolejka Ikea (Lillabo) i kolejka drewniana Tesco (Carousel)
Kolejka drewniana Tesco i kolejka Ikea
Kolejka Ikea (Lillabo) i kolejka drewniana Tesco (Carousel)
Kolejka drewniana Tesco i kolejka Ikea
Kolejka Ikea (Lillabo) i kolejka drewniana Tesco (Carousel)

3 Thoughts to “Kolejka drewniana – sposób na długie, zimowe wieczory”

 1. MA

  Przednia zabawa, i nauka cierpliwości żeby dobrze ułożyć torowisko.

 2. Krzysztof i Edyta

  Fantastyczna zabawa. Wiele pomysłów do zrealizowania.

  1. Anna Kubczak

   Kolejka jest już u nas ponad rok i do tej pory nie znudziła się dzieciom. Teraz jednak sami układają tory tworząc fantastyczne wzory na podłodze. Co jakiś czas nie da się wejść do pokoju przez najnowszy wytwór fantazji 😉

Leave a Comment