Klocki magnetyczne Geomag Pro i kolejne fantazyjne konstrukcje

Wasze dzieci lubią klocki? Radosną twórczość lub nietuzinkowe konstrukcje? W takim razie klocki magnetyczne mogą przypaść im do gustu, zapewniając wiele godzin ciekawej zabawy. Możliwe, że nie tylko dzieciom… 😉

Pierwsze klocki magnetyczne trafiły do nas za sprawą Babci. Ucieszyła się jednak z nich nie tylko obdarowana, ale także jej braciszek i rodzice 😉 Trzeba przyznać, że tego typu prezent dla dziecka to strzał w dziesiątkę. Pobudza kreatywność, rozwija motorykę dziecka, a nawet daje chwilę wytchnienia od ciągłych pytań: ’Mamo, a co znaczy…? Tato, a co to jest…?’ Czasem trzeba tylko zbudować zamek…

Dzisiejszy pomysł to klocki magnetyczne Geomag Pro, w naszym przypadku zestaw 100 elemntów: 60 magnetycznych pałeczek i 40 stalowych kulek.

Klocki magnetyczne dla dzieci Geomag Pro - pobudzamy kreatywność i ćwiczymy motorykę u dzieci
Klocki magnetyczne dla dzieci Geomag Pro – pobudzamy kreatywność i ćwiczymy motorykę u dzieci

Pierwsze wrażenie? Klocki zostały profesjonalnie zapakowane w styropianowe pudełeczka. Są też stosunkowo ciężkie, ale za razem stabilne. Dzięki temu, że są to porządnie wykonane magnesy neodymowe, tworzą one silne pole magnetyczne. Nawet pochyłe bryły geometryczne nie przewracają się, co nie zawsze jest możliwe przy wykorzystaniu innych klocków magnetycznych. Proste odcinki nie załamują się, a w konstrukcjach można dodawać nawet poziome odcinki zakotwiczone w jednym punkcie.

Klocki magnetyczne dla dzieci

Od kiedy klocki magnetyczne pojawiły się w naszym domu niemal ich nie chowamy. Dzieci bawią się prawie codziennie, odkrywając co rusz nowe możliwości klocków. A jest ich sporo, gdyż ich składnica to 400 elementów klocków Xmag2 i 100 elementów klocków Geomag. Początkowo były to konstrukcje składające się jedynie z pałeczek magnetycznych i kulek, z którymi radzi sobie tak syn (5 lat), jak i córka (4 lata). Po dwóch tygodniach i naszych podpowiedziach, dzieci chętnie korzystają także z paneli. Łucja jeszcze sobie z nimi nie radzi, ale wszystko przed nią. To dopiero 2 tygodnie. Popracujemy jeszcze nieco nad motoryką i Łucja podciągnie się do poziomu brata.

Największy problem zabawy klockami magnetycznymi? Uciekające kulki. Tworzymy cuda, by przy naszych rozrabiakach klocki nie trafiały pod szafki, łóżka i fotele. Najlepszy jest stolik z rantem, ale nasz jest niezbyt dużych rozmiarów. W dwójkę dzieci się przy nim nie mieszczą. Dookoła stolika musimy układać wały z pościeli i koców. Drugim naszym rozwiązaniem są dwie długie kantówki, które układamy przy ciągach szafek. Ale na podłodze nie może być żadnych innych zabawek.

Klocki magnetyczne dla dzieci Geomag Pro - pobudzamy kreatywność i ćwiczymy motorykę u dzieci
Klocki magnetyczne dla dzieci Geomag Pro – pobudzamy kreatywność i ćwiczymy motorykę u dzieci

Klocki magnetyczne w służbie nauki

W najbliższym czasie planujemy wykorzystać klocki magnetyczne do nauki matematyki. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu figur przestrzennych, ale nie tylko. Dodawanie i odejmowanie też można na nich poćwiczyć. Kilka pomysłów znajdziecie w kolejnym wpisie Klocki magnetyczne w służbie nauki

Klocki magnetyczne dla dzieci Geomag Pro - pobudzamy kreatywność i ćwiczymy motorykę u dzieci
Klocki magnetyczne dla dzieci Geomag Pro – pobudzamy kreatywność i ćwiczymy motorykę u dzieci

[ceneo-1]

Klocki magnetyczne Geomag Pro kontra klocki magnetyczne Xmag2

Do tej pory mieliśmy możliwość zabawy i porównania dwóch rodzajów klocków magnetycznych, powyższy zestaw Xmag2 i zestaw klocków Geomag Pro (60 pałeczek i 40 kulek). Możemy zatem podzielić się naszymi uwagami.

Po pierwsze – rozmiary klocków magnetycznych – choć różnice są nieznaczne, są zauważalne gołym okiem.
W przypadku kulek większe są te z zestawu Geomag (12,6 mm Geomag i 11,9 mm Xmag). Pałeczki Geomag są natomiast nieco krótsze i grubsze niż klocki Xmag. Nie zmienia to jednak faktu, że klocki są kompatybilne i dopiero przy połączeniu dłuższych odcinków będą problemy z połączeniem klocków.

Klocki magnetyczne dla dzieci Geomag Pro - pobudzamy kreatywność i ćwiczymy motorykę u dzieci
Piramida z klocków Xmag2

Tak się na przykład stało przy próbie zbudowania piramidy ze zmieszanych elementów. W którymś momencie różnice się tak skumulowały, że pałeczka za nic w świecie nie chciała dosięgnąć kulki. Konstrukcja musiała być rozebrana, klocki podzielone, i dopiero można było stworzyć piramidę.

Po drugie – siła przyciągania / odpychania klocków magnetycznych – tu zdecydowanie górują klocki Geomag. Jeśli pomiędzy pałeczkami Geomag i Xmag zostanie umieszczona kulka, zawsze pierwszy oderwie się klocek Xmag.

Po trzecie – stabilność konstrukcji z klocków magnetycznych – jest ona nierozerwalnie połączona z siłą pola magnetycznego, a co za tym idzie z siłą przyciągania. Podobnie zatem jak w poprzednim punkcie, lepszymi parametrami mogą pochwalić się klocki Geomag. Różnica jest bardzo duża. Przygotowywane konstrukcje są znacznie bardziej stabilne i znacznie łatwiej przygotować konkretną figurę, aby ta nie traciła swojej formy, bądź się nie przewracała.

Po czwarte – cena klocków magnetycznych – tu zdecydowanie bardziej dostępne są klocki Xmag. Klocki Geomag są prawie 4 razy droższe niż Xmag’i.

Rozważając wady i zalety najlepiej połączyć zestawy. Przy trudniejszych konstrukcjach klocki magnetyczne Geomag będą tworzyły stabilne rusztowanie, a Xmag’i pozwolą na większy rozmach i fantazję w projektowaniu.

Leave a Comment