Jak zrobić zielnik – przygoda dla całej rodziny cz. 2

7. Suszenie

W pierwszej kolejności musicie przygotować kartki, pomiędzy którymi będziecie suszyć rośliny. Mogą to być stare gazety, które później ułożycie pod ciężkimi książkami, lub specjalnie przygotowane do tego celu prasy. Jeśli planujecie wykonanie większego zielnika, możecie zainwestować w drugie rozwiązanie.

Teraz czas na przygotowanie roślin. Oczyszczacie je z resztek ziemi i pasażerów na gapę (czasem możemy do domu przyprowadzić jakieś owady). Na rozłożonym arkuszu papieru układacie zdobycz. Od tego jak to zrobicie, zależy jej ostateczny wygląd, więc warto się postarać.

Kolejne rośliny oddzielcie kilkoma arkuszami papieru.

Niektóre liście uda się wysuszyć nawet w zeszycie. Jeśli rośliny mają dość grube, wilgotne organy, arkusze papieru zapewne trzeba będzie wymieniać. Nawet dwa razy dziennie. Najlepiej zastosować specjalne siatki, w które wkłada się arkusze papieru z suszonymi roślinami (od kilku do kilkunastu sztuk). Siatki te ciasno związuje się sznurkiem.

Zamiast siatek można zastosować ażurowe kartony, zapewniające odpowiedni przepływ powietrza.

Aby roślina zachowała barwę, suszenie powinno odbywać się w ciemnym i przewiewnym miejscu. Wyjątkowo wilgotne rośliny, np. gruboszowate, trudno byłoby ususzyć tradycyjną metodą. Przed suszeniem należy w całości zalać je na kilka minut wrzątkiem. Na pewno pomorze. Podobnie trzeba postąpić, jeśli rośliny czernieją. Przy kolejnej próbie suszenia „zaparzcie” zbiór.

Jeśli dodatkowo chcielibyście stworzyć gablotkę, np. z kwiatami, można suszyć je zasypane w drobnych ziarnach kaszy, w pojemniku z ażurowym wieczkiem. Powinny wtedy zachować swój kształt.

8. Tworzenie zielnika

Jest to przedostatni etap. Na przygotowanych arkuszach z etykietami należy uzupełnić pola. Proponuję pomóc w tym młodszym dzieciom, żeby nie było później problemu z odcyfrowaniem nazwy. Następnie przyklejacie, za pomocą pasków papieru, fragmenty rośliny.

Nie używajcie do tego celu tak popularnych teraz taśm klejących, gdyż po niedługim czasie żółkną i kruszeją. W sklepach papierniczych można dostać papierowe taśmy klejące.

Na arkuszu zielnika powinna znajdować się jedynie etykieta i prezentowana roślina. Pozostałe elementy możecie dołączyć na kolejnej karcie.

9. Duma.

Ostatnim etapem jest duma z osiągniętego efektu. Pozwólcie dziecku się chwalić swoją pracą. Będzie miało z tego niesłychaną radość i motywację do poznawania kolejnych obszarów rzeczywistości.

Leave a Comment