Gra logiczna Rummy (Rummikub) dla małych i dużych

Gra liczbowa znana od pokoleń jako Rummy, pojawiła się w domu jeszcze przed erą dzieci. Teraz korzystają z niej wszyscy, choć na razie nie zawsze stosując się do zasad tej gry logicznej. Czy to jednak ważne, jeśli wszyscy się przy grze dobrze bawimy?

Trzeba przyznać, że dzieci różnie podchodzą do tej gry. To jednak młode umysły, mają więc jeszcze sporo czasu na rozwinięcie w sobie żyłki pomysłowości. Dużo o grze mówi także wiek grupy docelowej, czyli 6+. Córka ma niespełna 4 lata, przez co nie radzi sobie z układaniem kostek, wykorzystując kostki do nauki liczenia. W okolicach 5-ego roku życia syn zaczął już jednak grać w Rummy zgodnie z zasadami gry. No, może prawie. Ale o tym później.

Gra logiczna i strategiczna dla dzieci Rummy

Gra logiczna dla dzieci Rummy

Zawartość pudełka:

  • 4 podstawki,
  • 104 plastikowe kostki z liczbami od 1 do 13 w czterech kolorach
  • 2 plastikowe kostki – jokery

Zasady gry w Rummy

Rummy jest grą o przejrzystych zasadach. Do dyspozycji mamy kostki z liczbami w czterech kolorach: żółty, czerwony, niebieski i czarny. Każdy kolor to dwie serie liczb od 1 do 13. Zadaniem graczy jest pozbycie się wszystkich wylosowanych kostek poprzez wykładanie ich w różne zbiory: ciągi liczbowe w wybranym kolorze lub grupy takich samych liczb, lecz tu każda kostka powinna mieć inny kolor. Każdy układ na stole musi składać się co najmniej z 3 kostek. Zabawę wzbogacają dwa jokery, które mogą zastąpić dowolną kostkę na stole.

Grę zaczynamy od ułożenia pomieszanych kostek liczbami do dołu. Każdy z graczy otrzymuje podstawkę na kostki i wybiera 14 kostek. Czas na chwilę zastanowienia i ułożenie kostek na swojej podstawce.

Grę zaczyna osoba, która została wybrana lub wylosowana. Musi wyłożyć kostki na stół lub jeśli nie może tego zrobić, bądź nie chce, wziąć dodatkową kostkę ze stosu.

Pierwsze wyłożenie kostek każdego gracza musi mieć wartość przynajmniej 30 punktów, np. jeden układ niebieskich kostek 11 12 13 (36 pkt) lub dwa układy: czerwona seria 5 6 7 8 i kolorowy zestaw 4 4 4 (38 pkt).

Przy następnej kolejce gracz, który wyłożył już kostki, może wykładać następne zbiory lub dokładać kostki do leżących już na stole.

Zasady dokładania kostek w Rummy

Dokładanie do ciągu liczbowego – do ciągów liczbowych w wybranym kolorze można dokładać kostki także w wybranym kolorze. Np. do czerwonego ciągu 5 joker(6) 7 8 gracz z prawej strony może dołożyć z podstawki czerwone liczby 4 i 9.

Dokładanie do grupy – do każdej grupy, która składa się z trzech kostek w różnych kolorach, można dołożyć czwartą kostkę, także w innym kolorze. tu gracz z prawej może dołożyć czarną 4 do grupy czwórek: żółta, niebieska, czerwona.

Zasady przebudowy kostek w Rummy

Przebudowa z jokerem – jeśli na stole w jakimś układzie leży joker, gracz może go zastąpić swoją kostką o odpowiednim numerze i kolorze. Joker musi jednak zostać od razu wykorzystany w nowej roli. Tu joker zastępuje czerwoną 6, którą ma gracz z prawej. Zamienia kostki i wykorzystuje jokera w niebieskim ciągu 10 11 12, jako 11.

Przebudowa ciągu liczbowego – z każdego ciągu liczbowego można podebrać potrzebną do innego układu kostkę, jeśli tylko stosuje się do zasady trzech kostek. np. Gracz po lewej ma dwie 7 w kolorze czerwonym i niebieskim. Na stole leży ciąg liczbowy z brakującą czarną 7. Można ją wykorzystać tylko dzięki przedłużeniu ciągu liczbowego z prawej strony o czarne kostki 10 11.

Przebudowa grup – także z każdej grupy można podebrać kostkę, zostawiając na stole przynajmniej 3 kostki tej samej liczby w różnych kolorach. Gracz z lewej wykorzystuje w taki właśnie sposób żółtą 4, dokładając do niej swoje żółte kostki 2 3.

Jednocześnie przebudować można również więcej niż jeden układ, by stworzyć swój własny. Przykładem jest gracz z prawej, który ma tylko jedną, żółtą 13. Na stole znaleźć może jednak dwie inne 13, niebieską w ciągu liczbowym i czerwoną w grupie.

Zasady rozkładania kostek w Rummy

Nie można zapomnieć o możliwości rozkładania układu kostek znajdującego się na stole. W takim przypadku każda kostka musi zostać wykorzystana w innym układzie znajdującym się na stole, bądź właśnie układanym.

Ograniczenia czasowe

Każdy ruch gracza powinien zmieścić się w ciągu dwóch minut. Jeśli się nie uda, zabiera ze stołu wszystkie nieprawidłowo ułożone kostki, oraz trzy karne ze stosu.

Ranking w grze Rummy

Pojedynek wygrywa osoba, która pierwsza pozbyła się swoich kostek. Pozostali gracze sumują wartość kostek, które pozostały im na podstawkach, z tym, że joker ma wartość 30 pkt. Wynik zapisuje się graczowi z minusem.

Po kilku partiach w tym samym gronie można zobaczyć, kto najlepiej opanował tę grę logiczną. Wygrywa osoba z najwyższym wynikiem. Np. gracze posiadają konta z wynikami -26, -34 i -12. Wygrywa zatem ta ostatnia osoba.

Gra logiczna dla dzieci

Ponieważ z dziećmi nie doszliśmy jeszcze do nauki ujemnych wartości i nie potrafią jeszcze zrozumieć, że -12 jest większe niż -26, zmieniłam nieco punktowanie. Sumujemy punkty bez minusa i wygrywa osoba, która zebrała najmniej 'karnych’ punktów.

Do naszej gry Rummy wprowadziliśmy kilka dodatkowych udogodnień. Nie korzystamy z ograniczenia czasowego, a dzieci mają do dyspozycji kartę podpowiedzi. Na kartce A4 rozpisałam dzieciom ciąg liczbowy od 1 do 13 całkiem sporą czcionką. Czasem także dzieciom podpowiadamy, ucząc logicznego myślenia.

Zapoznanie się z zasadami gry Rummy, nawet jeśli słowa zostały wzbogacone o pokaz układania kostek, to jeszcze nie to samo, co samodzielne korzystanie z tych zasad. Po kilku podpowiedziach dzieci potrafią jednak nieźle zaskoczyć swoją pomysłowością.

nie czekajcie z dziećmi z grami liczbowymi do podstawówki. Już w przedszkolu można dobrze się bawić z 'matematyką’. W szkole zacznie się nauka i część dzieci może się zniechęcić do gier logicznych. Nie zawsze mamy na to wpływ. Na dobrą zabawę jednak już tak 😉

Gra logiczna i strategiczna dla dzieci Rummy

Gra logiczna dla dzieci Rummy

One Thought to “Gra logiczna Rummy (Rummikub) dla małych i dużych”

  1. Babcia

    LOGIKA -życiowa mądrość moim zdaniem,nie mylić ze sprytem ekonomicznym,uczy Nas też dalekosiężnego oglądu rzeczy.

Leave a Comment