Dyktanda graficzne, nauka kodowania i programowanie dla dzieci - karty pracy do wydruku z ukrytym obrazkiem

Dyktanda graficzne - zadania polegające na wypełnieniu kratkowanej planszy według określonego schematu, np. według współrzędnych, czy też wyników działań matematycznych.

Możliwości jest wiele i każde z rozwiązań ma swoje zalety. Pomagają one rozwijać spostrzegawczość, orientację przestrzenną w małym i dużym formacie (czytanie mapy), logiczne myślenie, koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową... wymieniać można by na prawdę długo. Są też dla młodszych dzieci wstępem do nauki programowania.

Dyktanda graficzne dla młodszych dzieci różnią się od tych dla uczniów starszych klas, bardziej wtajemniczonych. Dyktanda dla przedszkolaków mogą opierać się jedynie na odwzorowaniu podanego schematu. W takim wypadku przygotowujemy kartę pracy z rozwiązaniem, oraz pustą planszę podzieloną na pola. Tak właściwie, to może być nawet zeszyt w kratkę. Nasza córka w okresie zerówkowym posiadała brudnopis w kratkę, w którym pisała sobie różne obliczenia, projektowała swoje własne dyktanda graficzne i (najczęściej) po prostu sobie rysowała. Zadaniem dziecka staje się przerysowanie obrazka.

Kratki, na które przenoszony jest rysunek, nie muszą być tego samego rozmiaru. Mogą być większe, np. w rozmiarze 2x2 cm. Można nawet poszaleć i zaopatrzyć się w matę do kodowania, na której pola mogą mieć rozmiar 10x10 cm, a nawet więcej. Takie wydruki wielkoformatowe dostępne są choćby na allegro. Do odwzorowywania kodu można używać sztywnego brystolu lub pianek kreatywnych.

Puste dyktando graficzne 20x15

Dyktanda graficzne, nauka kodowania i programowanie dla dzieci - karty pracy do wydruku
z osią symetrii lub bez

Dyktanda z osią symetrii urozmaicają zabawę w odkodowywanie obrazka. Okazuje się, przynajmniej na przykładzie zerówkowiczów, że odbicie lustrzane odkrytej połowy obrazka może być nawet trudniejsze niż samo odczytanie współrzędnych. Poza wymienionymi wcześniej zaletami dyktand graficznych, takie rysunki z odbiciem lustrzanym (odbiciem symetrycznym) kształtują w dzieciach świadomość istnienia prawej i lewej strony.

Jeśli dziecko ma wyraźny problem z wyobrażeniem sobie jak powinien wyglądać odbity symetrycznie obrazek, i dysponujecie przenośnym lusterkiem, możecie pomóc maluchowi przykładając lustro do osi symetrii. W ten sposób od razu zobaczycie jak powinien wyglądać gotowy obrazek.

Zamiast kredek, czy ołówka, do zabawy można wykorzystać kolorowe kwadraciki lub kółka. Skąd je wziąć? Drukujemy rozwiązanie w kolorze i rozcinamy na piksele - to jeden pomysł. Drugi pomysł wymaga kolorowego papieru: tniemy na kwadraty, bądź wycinamy dziurkaczem kółeczka. W zależności od stopnia skomplikowania nasze dyktanda mają rozmiary pól od 0,5 cm do 1,5 cm.

Generator dyktand graficznych

Fajne jest to, że kilka osób pokusiło się o stworzenie generatora do dyktand graficznych. Kolorując obrazek w takim programie automatycznie otrzymujemy kod obrazka. A to właśnie jego przeniesienie z części graficznej zajmowało mi najwięcej czasu.

Generator - 15x15 kratek i 8 kolorów na stronie Nowoczesnego Nauczania.

Spodobały Ci się materiały? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

... i koniecznie zostaw komentarz.
Będzie to dla mnie wiadomość, że warto pisać dalej.

Anna Kubczak - Bystre Dziecko


Anna Kubczak
Mama pracująca w domu. Wrocławianka szukająca odpowiedniej drogi dla siebie i swoich bliskich.

Dyskusja

komentarze 3 »
  1. Magda pisze:

    Dziękuję bardzo Pani Anno za wspaniałe dyktanda graficzne. Chłopcy „wsiąkli” przy nich totalnie, a ileż było emocji w zgadywaniu co też ukaże się po rozwiązaniu całej łamigłówki. I tak na przykład sikorka była na początku czołgiem 🙂
    Pozdrawiam i życzę wielu pomysłów
    Magda

  2. Julia pisze:

    Pani Anno, bardzo dziekuje za te lamiglowki. Wykorzystam je na zajeciach jezykowych podczas nauki liczb i kolorow. 🙂

Zostaw odpowiedź